Ambasador Srbije u Libanu Milan Trojanović rekao je u izjavi za Radio Slobodna Evropa (RSE) da je u Ambasadi u Bejrutu registrovano oko 115 državljana Srbije i oko 50-60 članova njihovih užih porodica i da se ta lista ažurira svakog dana.
"Brojke su okvirne i građani se nekad ne sete da jave ako su uspeli da kupe avionske kartu i odlete iz Bejruta, odnosno iz Libana, kako smo im preporučili. Treba imati u vidu da svi naši građani ne žive u jednom mestu. Liban je nešto manji od Crne Gore, a ima ih pet miliona, tako da su raštrkani", rekao je Trojanović.
On je istakao da među poginulima i povređenima nema državljana Srbije i da Ministarstvo spoljnih poslova i Ambasada pozivaju državljane Srbije da napuste Liban dokle god radi međunarodni aerodrom u Bejrutu.
Trojanović je u izjavi za RSE naveo da se Ambasadi Srbije u Bejrutu nisu javljali državljani Crne Gore, da ta zemlja ima počasnog konzula u Libanu, ali da sa njim nije bio u kontaktu.
"Nas nisu kontaktirali državljani Crne Gore. Da su nas kontaktirali, mi bismo ih uslužili u okviru onoga što možemo", rekao je Trojanović.
Prema njegovim rečima, Srbija prati reakciju i akcije zemalja sa većim brojem svojih državljana u Libanu, poput Brazila, Turske, Sjedinjenih Američkih Država i Francuske.
"Shodno tome idemo za njihovim procedurama. Oni savetuju svojim državljanima da dok je god otvoren internacionalni aerodrom, da otputuju iz zemlje. To isto i mi savetujemo državljanima Srbije", rekao je Trojanović.
Dodao je da Ministarstvo spoljnih poslova Srbije i Ambasada Srbije u Bejrutu razmatraju mogućnost evakuacije.
Ministarstvo spoljnih poslova Srbije je apelovalo na državljane Srbije u Libanu da se u slučaju potrebe jave Ambasadi u Bejrutu (+961 922 12 56, +9619221257 mail: beirut.dkp@gmail.com) i dostave svoje podatke, lokaciju, kontakt telefon, imena članova porodice, kako bi mogli da budu kontaktirani u slučaju daljeg pogoršanja bezbednosne situacije.