Predsednik Srbije Aleksandar Vučić saopštio je nakon susreta sa specijalnim predstavnikom Evropske unije Miroslavom Lajčakom u Beogradu da je imao "težak i sadržajan" razgovor.
Vučić je na Instagramu naveo i da će razgovori o Kosovu i evropskoj budućnosti Srbije biti nastavljeni večeras (13. marta) i tokom sutrašnjeg dana.
Specijalni predstavnik Evropske unije počeo je 13. marta posetu Beogradu, u sklopu priprema za predstojeći sastanak lidera Srbije i Kosova u Ohridu.
U saopštenju iz Vučićevog kabineta navedeno je da je sa Lajčakom razgovarao "o evropskom predlogu, formiranju Zajednice srpskih opština i drugim potrebnim koracima u cilju normalizacije odnosa Srba i Albanaca".
Vučić je, kako se navodi, "naglasio da Srbija odgovorno radi i da posvećeno pristupa razgovorima u cilju postizanja kompromisnih i održivih rešenja neophodnih za normalan život i bolju budućnost svih građana, uz jasno navedena ograničenja".
On je ponovio da je formiranje Zajednice preduslov za normalizaciju odnosa, kao i za bezbednost i zaštitu prava srpskog naroda na Kosovu, dodaje se u saopštenju.
Lajčak je došao u Beograd posle prošlonedeljne posete Prištini, gde je u sklopu priprema za sastanak u Ohridu 18. marta razgovarao sa premijerom Kosova Aljbinom (Albin) Kurtijem.
Lajčak je 9. marta u Prištini rekao da je sa Kurtijem imao konstruktivan i veoma važan razgovor o implementaciji Sporazuma, i dodao da je sastanak ispunio njegova očekivanja i da "dobro razume" kakva su očekivanja Kosova.
Posle sastanka sa Kurtijem, slovački diplomata je kazao i da dve strane moraju da se dogovore o Implementacionom aneksu, jer Sporazum o putu ka normalizaciji odnosa Kosova i Srbije bez toga neće biti pravno obavezujući.
Lajčak je 10. marta izjavio da veruje da će Sporazum biti bar delimično sproveden, ako ne u potpunosti, navodeći da će značajan uspeh biti i usaglašavanje "u dobrom delu" mape puta.
Vučić je 9. marta rekao da će Lajčak u Beogradu boraviti do srede, i naveo da će "dva dana provesti s njim u pokušaju da pronađu kakav-takav put napretka za normalizaciju odnosa" dve strane.
Dan kasnije, međutim, Kurti je ponovo odbacio mogućnost formiranja Zajednice opština sa sršskom većinom, na čemu insistira Beograd, rekavši da jednonacionalna rešenja nisu moguća u pravnom poretku Kosova.
Vučić je potom izjavio da mu posle te Kurtijeve izjave "nije jasno" o čemu treba da razgovara sa njim u Ohridu i prethodno sa Lajčakom u Beogradu.
Ponovio je da neće priznati kosovsku nezavisnost ni dati saglasnost na ulazak Kosova u UN.
Prema navodima portala Nova, Lajčak će u Beogradu razgovarati i sa predstavnicima opozicije, što je učinio i u Prištini, kako bi čuo i njihov stav o Sporazumu o putu ka normalizaciji odnosa Kosova i Srbije.
Na sastanak sa Lajčakom, prema navodima Nove, pozvani su lideri Stranke slobode i pravde, Demokratske stranke, Pokreta slobodnih građana, Narodne stranke, pokreta Ne davimo Beograd i stranke Zajedno.
Vučić i Kurti će se 18. marta sastati u Ohridu u okviru dijaloga uz posredstvo EU, a u fokusu sastanka, čiji je domaćin Borel, biće finalizacija Implementacionog aneksa Sporazuma o putu ka normalizaciji odnosa Kosova i Srbije.
Evropska služba za spoljne poslove (EEAS) najavila je da će Borel i Lajčak u Ohridu prvo imati odvojene sastanke sa Vučićem i Kurtijem, a da će potom uslediti zajednički trilateralni sastanak.
Posle sastanka Vučića, Kurtija, Borela i Lajčaka u Briselu 27. februara, šef evropske diplomatije je izjavio da su lideri dve strane postigli saglasnost o Sporazumu o putu ka normalizaciji odnosa Kosova i Srbije, ali da su potrebni dodatni pregovori o Implementacionom aneksu, koji je integralni deo Sporazuma i koji će postaviti smernice za njegovu primenu.
Sporazum je poznat i kao francusko-nemački plan jer su ga formulisali savetnici nemačkog kancelara i francuskog predsednika, Jens Pletner i Emanuel Bon, i predstavili ga Vučiću i Kurtiju u septembru prošle godine. Plan, čija je prvobitna verzija u međuvremenu modifikovana, EU je usvojila u decembru.
Izveštaj o pregovorima Vučića i Kurtija biće razmatran na zasedanju Evropskog saveta 23. i 24. marta.