Predsednica Evropske centralne banke (ECB) Kristin Lagard (Christine Lagarde) upozorila je u petak, 18. novembra, da će banka možda morati da podigne kamatne stope do nivoa koji bi mogao da ograniči ekonomski rast dok se ova institucija bori da kontroliše rekordnu inflaciju u 19 zemalja koje koriste evro.
"Očekujemo da ćemo dalje podizati stope, a povlačenje podsticaja možda neće biti dovoljno", rekla je Lagardova na bankarskom forumu u Frankfurtu u Nemačkoj.
Ona je rekla da banka namerava da smanji inflaciju "na vreme" i da "koliko daleko i brzo moramo da idemo, zavisiće od inflatornog trenda".
ECB je podigla stope najbržim tempom u svojoj istoriji u cilju obuzdavanja inflacije koja je u oktobru dostigla 10,7 odsto u evrozoni, što je najviše od 1997, od kada se vodi statistika, i daleko iznad cilja banke od 2 procenta.
Inflacija je podstaknuta visokim cenama prirodnog gasa nakon što je Rusija smanjila isporuke Evropi zbog rata u Ukrajini i uskih grla u snabdevanju delovima i sirovinama, dok se potražnja oporavila od ograničenja nametnutih tokom pandemije koronavirusa.
Kao odgovor, ECB je podigla referentnu kamatnu stopu za dva procentna poena od jula. Analitičari očekuju još povećanja na satanku 15. decembra.
Lagardova je upozorila vlade da ne troše prekomerno na podršku građanima i preduzećima pogođenim visokim troškovima energije, rekavši da takva finansijska pomoć mora biti privremena i usmerena na one kojima je najpotrebnija.
U suprotnom, potrošnja bi mogla povećati potražnju, a time i inflaciju, i oslabiti podsticaje da građani štede energiju.
Iako su više kamatne stope ključno sredstvo za obuzdavanje inflacije, to može negativno uticati na ekonomski rast. Ekonomija evrozone porasla je samo 0,2 odsto u periodu jul-septembar.
Mnogi ekonomisti predviđaju recesiju krajem ove i početkom sledeće godine jer inflacija smanjuje kupovnu moć građana.
Zvaničnici banke kažu da ukoliko se uvedu više kamatne stope, time će se izbeći još drastičnije mere kasnije, ako inflacija nastavi da izmiče kontroli.
Izvor: AP