Premijer Kosova Aljbin (Albin) Kurti je ocenio da izbori u četiri opštine na severu Kosova ne mogu da se održe bez smirivanja situacije, te dodao da se radi na njihovoj organizaciji.
"Ne verujem da neko očekuje da će bez potpune deeskalacije doći do izbora na severu, ali naravno nastavljamo sa radom. Spremamo se za vanredne izbore", rekao je Kurti na konferenciji za novinare nakon sednice Vlade.
Prevremeni lokalni izbori u opštinama sa srpskom većinom na severu Kosova - Leposaviću, Zubinom Potoku, Zvečanu i Severnoj Mitrovici – trebalo bi da budu održani nakon leta.
Tako nešto je dogovoreno sa EU u okviru procesa deeskalacije na severu, nakon izbjanja krize krajem maja zbog dolaska albanskih gradonačelnika na vlast.
Srbi na severu su bojkotovali aprilske izbore, a zapadne zemlje su nakon izbijanja krize od zvaničnog Beograda zatražile da obezbedi njihovo bezuslovno učešće na narednim.
Premijer Kurti je rekao da je njegova Vlada "zainteresovana da se izbori održe što je pre moguće", ali da je taj proces "van našeg institucionalnog iskustva".
"Potrudićemo se da ovo novo iskustvo, koje ćemo imati prestankom mandata gradonačelnika na severu, ima zakonsku i proceduralnu podršku i garancije. Dakle, moramo se pobrinuti da takav proces bude siguran, da ne bude sporan u pravnom smislu", rekao je Kurti.
Ministar administracije lokalne samouprave u Vladi Kosova Eljbert Krasnići (Elbert Krasniqi) je objasnio da bi novi izbori mogli biti održani ukoliko 20 odsto birača potpiše peticiju za smenu gradonačelnika jedne opštine.
Ova peticija bi, prema Krasnićiju, bila poslata Centralnoj izbornoj komisiji (CIK), koja bi je verifikovala i potom pokrenula pitanje smene gradonačelnika.
"Na tom referendumu mora da učestvuje najmanje 50 odsto biračkog tela, plus jedan. Dakle, to je pravni osnov koji proizilazi iz Zakona o lokalnoj samoupravi", rekao je Krasnići.
Prethodno je zamenik kosovskog premijera Besnik (Bislimi) Bisljimi rekao kako nije siguran da postoji odgovarajući pravni osnov za održavanje novih izbora.
Naveo je i da novi izbori neće biti organizovani dok EU ne povuče kaznene mere prema Kosovu.
I premijer Kosova Aljbin Kurti je 26. jula izrazio očekivanje da Evropska unija povuče mere što je pre moguće. Kaznene mere protiv Kosova su preduzete jer je Vlada ignorisala pozive oko deeskalacije situacije na severu.
Neke od mera koje su preduzete su privremena suspenzija rada svih radnih grupa za Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju, te suspenzija poziva za učešće Kosova na sastancima na visokom nivou.
Diplomatski izvori RSE u EU su ranije naveli da će ukidanje kaznenih mera zavisiti od implementacije dogovora i obaveza koje je Priština preuzela.