Premijerka Srbije Ana Brnabić izjavila uoči posete američkog zvaničnika Dereka Šolea (Chollet) da je "na stolu" obećanje Sjedinjenih Američkih Država da će u januaru početi formiranje Zajedinice srpskih opština (ZSO) na Kosovu.
"To bi bilo jako dobro, to bi bila primena Briselskog sporazuma", rekla je Brnabić za beogradsku Televiziju Pink.
Formiranje ZSO su Beograd i Priština dogovorili 2013. u okviru dijaloga o normalizaciji odnosa Kosova i Srbije u Briselu pod posredstvom Evropske unije.
Brnabić je navela da nema očekivanja od posete Beogradu Dereka Šolea, koji je viši savetnik Stejt departmenta Sjedinjenih Američkih Država.
'Dupli standardi'
Argumentujući stav Beograda po pitanju Kosova, koji ga smatra srpskom pokrajinom, podsetila je da Berlin smatra da plan "dve Nemačke" nije rešenje za Kipar, već da je to proces koji bi se odvijao kroz Ujedinjene nacije i poštovanje rezolucija UN.
"Dve države nije opcija za Kipar, a kada govore o Srbiji to je valjda jedina opcija i nije rešenje poštovanje rezolucija UN", navela je Brnabić ocenivši da su u pitanju "dupli standardi" međunarodne zajednice.
Predsednica Vlade Srbije rekla je da joj je predsednik Interpola Ahmed Naser Al-Raisi, sa kojim je razgovarala tokom nedavne posete Dubaiju, rekao da u trajanju njegovog mandata neće biti politizovanja te međunarodne policijske organizacije.
"To znači da neće biti ulaska Kosova u Interpol", zaključila je Brnabić.
Kako je saopšteno iz Stejt departmenta, američki visoki zvaničnik Derek Šole će sa zvaničnicima Kosova i Srbije razgovarati o evroatlantskim integracijama, uključujući i postizanje sporazuma o normalizaciji odnosa i međusobnom priznanju. Šole je balkansku turneju započeo 11. januara sastankom u Skoplju sa premijerom Severne Makedonije Dimitrom Kovačevskim.
Ustavni sud Kosova ocenio je 2015. godine da principi Zajednice srpskih opština nisu u skladu sa kosovskim Ustavom, te do danas nije implementirana.
U Briselskom sporazumu prvih šest tačaka odnosi se na Zajednicu opština sa srpskom većinom. Kao neki od ciljeva za njeno formiranje navode jačanje lokalne demokratije, vršenje nadzora radi razvoja lokalne ekonomije, obrazovanja, zdravstvene i socijalne zaštite, urbanog i ruralnog planiranja, kao i pružanja usluga članicama u skladu sa zakonima Kosova.