Dostupni linkovi

Kosovski Srbi bez optimizma o zajednici opština


Građani srpske nacionalnosti na Kosovu nemaju velika očekivanja od Zajednice opština sa srpskom većinom
Građani srpske nacionalnosti na Kosovu nemaju velika očekivanja od Zajednice opština sa srpskom većinom

Građani srpske nacionalnosti na Kosovu nemaju velika očekivanja od Zajednice opština sa srpskom većinom (ZSO) čije je formiranje dogovoreno Briselskim sporazumom Kosova i Srbije 2013. godine. Ukoliko do njenog formiranja dođe, kažu, to bi onda trebali da urade sami Srbi i Srbija.

Ova Zajednica trebalo bi da okupi 10 opština gde živi većinsko srpsko stanovništvo južno i severno od Ibra. Na severu to su su Severna Mitrovica, Zubin Potok, Zvečan i Leposavić, a na jugu Gračanica, Novo Brdo, Klokot, Štrpce, Ranilug i Parteš. Na čelu svih deset opština je Srpska lista.

Zajednica bi trebalo da ima predsednika, potpredsednika i Skupštinu, što je u skladu i sa kosovskim Zakonom o lokalnoj samoupravi. Briselski sporazum takođe predviđa da će Zajednica nadgledati oblasti ekonomskog razvoja, obrazovanja, zdravstva, te urbanog i ruralnog planiranja u tim opštinama.

Za predstavnike kosovskih Srba Zajednica je od suštinskog značaja za opstanak Srba na Kosovu, dok je kosovska opozicija često govorila da je ona nalik Republici Srpskoj u Bosni i Hercegovini. Kosovske vlasti, međutim, smatraju da Zajednica ne predstavlja nikakav treći nivo vlasti i da će biti poput postojeće Asocijacije kosovskih opština koja deluje kao neprofitna organizacija.

Srpska lista je nedavno postavila ultimatum Prištini da ukoliko do 20. aprila ne formira Zajednicu, onda će to 10 opština uraditi same. Za zvaničnu Prištinu takvo formrinje Zajednice nema ni pravnu ni ustavnu težinu, kazao je premijer Ramuš Haradinaj.

Haradinaj je nedavno ponovo aktivirao Upravljački tim, koji će u saradnji sa međunarodnom zajednicom raditi na izradi Statuta
Haradinaj je nedavno ponovo aktivirao Upravljački tim, koji će u saradnji sa međunarodnom zajednicom raditi na izradi Statuta

On je nedavno i ponovo aktivirao Upravljački tim, koji će u saradnji sa međunarodnom zajednicom raditi na izradi Statuta koji mora da bude usklađen s odlukom Ustavnog suda Kosova s obzirom da je utvrđeno da principi za osnivanje Zajednice postignuti u Briselu 2015. nisu u duhu Ustava Kosova.

Građani srpske nacionalnosti na Kosovu koji su govorili za RSE malo veruju u formiranje ovog tela i o tome nerado govore. Pojedini na severu navode da bi Zajednicu ipak trebalo da formira Srbija, iako su šanse za tako nešto male.

Aleksandar Babincev iz Severne Mitrovice smatra da bi Zajednica omogućila još bližu saradnju sa Beogradom ako se formira na osnovu srpskih zakona, a ukoliko bude po kosovskim, kaže da to predstavlja odvajanje od Srbije.

"Evo pet godina kako se o tome intenzivno priča, oni teraju svoje, hoće po njihovom ustavu, zakonima, da ingerencije Zajednice budu na nivou mesne zajednice. Srbija treba da formira po zakonima države Srbije i da se poštuje ovaj Briselski sporazum koji je potpisan, to je moje mišljenje", kaže Babincev.

Građani srpske nacionalnosti na Kosovu koji su govorili za RSE slabo veruju u formiranje ovog tela i o tome nerado govore
Građani srpske nacionalnosti na Kosovu koji su govorili za RSE slabo veruju u formiranje ovog tela i o tome nerado govore

I Velimir Vitošević iz Orahovca, koji kao raseljena osoba trenutno boravi u Severnoj Mitrovici, malo veruje da će do formiranja Zajednice uopšte doći, a ako dođe, kaže da bi to trebalo da bude pod pokroviteljstvom Srbije.

"Srbija, normalno. Jednostrano, kao oni što su formirali, tako. Biće vlast na jednom mestu, svi će da budu na okupu, odlučivaće zajedno. Ako ne formira Srbija, onda šta? Srpski narod koji živi ovde, po kosovskim zakonima, to nije ništa, to je jedno udruženje i ništa", kaže on.

Miodrag Milenković iz Zvečana veruje da će Zajednica doneti teritorijalno razgraničenje, odnosno neku sigurnost Srbima na severu.

"Ne znam da li će formirati, ali sigurno će pokušati da je formiraju. Mislim da će delimično biti priznata, da će druga strana ipak prihvatiti neke stvari sa severa, neke njihove, mislim naše uslove. Ići će korak po korak, sa njihove strane i sa naše, pa će neko da odluči kad i šta", smatra Milenković.

Slično razmišljaju i južno od Ibra, ali sa nešto manje optimizma.

Radovan Ivanović iz Kuzmina kod Kosova Polja nema očekivanja od Zajednice. Dodaje i da je uzaludno da Srpska lista formira Zajednicu ukoliko se s time ne složi Priština.

"Zajednica bi trebalo da radi u interesu naroda, za boljitak naroda, ali sve zavisi od Prištine, da li će da dozvole da se radi to ili ne. Vidite da non stop nešto izvoljevaju i izmišljaju. Mogu oni (Srpska lista) da formiraju Zajednicu, ali kako će ovi da reaguju to ćemo da vidimo. Ništa neće biti od toga sigurno", kaže Ivanović.

Ni Milomir Mitrović iz Kosova Polja nije optimista po pitanju formiranja Zajednice.

"To dugo traje, a ništa se još nije uradilo. Nisam ja siguran da će srpski narod da ima neku veliku korist od toga. Srpska lista je trebalo mnogo ranije da sama formira Zajednicu, nisu trebali da čekaju ovih pet godina da ih neko laže i vara. Mislim da je to i naša vlast u Beogradu trebala da shvati na vreme", kaže on.

Jagodinka Tanasković iz okoline Gračanice kaže da više nikome ne veruje.

"I ništa ne očekujem, svi su isti. Sve je mrsko, daj bože da bude lepo, ali sve mi ide u nekakvu neizvesnost", dodaje Tanasković.

Kosovo će u naredna četiri meseca raditi na izradi Statuta koji bi trebalo da bude u skladu sa odlukom Ustavnog suda, čemu se protive srpska zajednica na Kosovu i Srbija.

Ustavni sud je 2015. utvrdio da principi formiranja Zajednice nisu u skladu sa Ustavom Kosova. Ono što je bilo sporno jeste status zaposlenih, zabrinutosti u pogledu poštivanja različitosti zajednica stanovnika u opštinama, nadležnosti u oblasti lokalne ekonomije, obrazovanja, primarne i sekundarne zdravstvene zaštite, te socijalnog staranja i urbanog i ruralnog razvoja.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG