Vršilac dužnosti direktora Agencije za statistiku Kosova Avni Kastrati rekao je u ponedeljak da sve zajednice na Kosovu učestvuju u procesu popisa stanovništva, iako su se neki problemi pojavili na severu zemlje.
Proces je počeo 5. aprila i traje do 17. maja.
"Sve zajednice učestvuju u registraciji, ne zanemarujući nijednu zajednicu i verujemo da ćemo tako da nastavimo do kraja procesa registracije", rekao je Kastrati na pres-konferenciji.
Međutim, priznao je da su se neki od popisivača nadležnih za severno područje povukli iz procesa.
Istakao je da se dan ranije lično sreo sa pripadnicima srpske zajednice na severu Kosova i da je Agencije za statistiku Kosova obezbedila "solidan broj" popisivača za registraciju stanovništva ovog regiona.
Prema njegovim rečima, popisivači su sa severnog područja, a ne iz drugih sredina naseljenih srpskom većinom na Kosovu, te da je video spremnost srpske zajednice da se registruje.
Srpska lista, najveća srpska stranka na Kosovu koja uživa podršku zvaničnog Beograda, saopštila je 5. aprila da kosovski Srbi neće učestvovati na popisu stanovništva.
U saopštenju za medije, ova stranka svoj stav o neučestvovanju na popisu obrazlaže "represijom" režima premijera Aljbina Kurtija (Albin Kurti).
"Želimo da jasno poručimo Aljbinu Kurtiju i onima koji ga podržavaju da srpski narod neće učestvovati na predstojećem lažnom popisu u njegovoj organizaciji kojim želi da potvrdi svoj sramni uspeh u proterivanju Srba", saopšteno je.
Kao vid "represije" Srpska lista, pored ostalog, pominje uredbu Centralne banke Kosova kojom je otežana isplata primanja u dinarima koja se isplaćuju iz budžeta Srbije. Ova uredba je stupila na snagu 1. februara i predviđa da jedino platno sredstvo bude evro.
Na poslednjem popisu stanovništva obavljenom 2011. godine Srbi sa severa nisu učestvovali, na zahtev beogradskih vlasti.
Prema popisu iz 2011. godine, Kosovo ima oko 1,8 miliona stanovnika, a 25.000 njih su Srbi.
Međutim, organizacije civilnog društva smatraju da u ovoj zemlji živi oko 100.000 pripadnika ove zajednice.
Prema Zakonu o registraciji stanovništva, domaćinstava i stanovanja, svako lice može biti kažnjeno novčanom kaznom između 30 i 2.000 eura ako odbije da da podatke koje traži popisivači.
Kazne su još veće za preduzeća i idu do 20.000 eura.