Ministarka obrazovanja, nauke, tehnologije i inovacija na Kosovu, Arberie Nagavci, izjavila je da lokalne samouprave nisu dostavile spiskove radnika koji su radili tokom septembra, napominjući da su one odgovorne za organizaciju u preduniverzitetskom obrazovanju.
Ovakva izjava dolazi dan nakon što je predsednik Ujedinjenog sindikata za obrazovanje, nauku i kulturu, Rahman (Jasharaj) Jašaraj rekao da prosvetni radnici nisu dobili plate za protekli mesec.
On je istakao da su drugi radnici u javnom sektoru, koji su takođe tokom septembra štrajkovali, dobili plate.
Štrajk radnika u javnom sektoru na Kosovu obustavljen je do januara 2023. godine, saopšteno je tokom vikenda iz Unije samostalnih sindikata Kosova.
Oni su bili u štrajku od 25. avgusta sa zahtevom da se za radnike iz javnog sektora izdvaja dodatnih 100 eura, sve dok na snagu ne stupi Nacrt zakona o platama, koji predviđa povećanje.
Nacrt zakona o platama je u proceduri javnih konsultacija, koja će trajati do 6. oktobra. Potom ovaj zakon treba da usvoji Vlada i Skupština, nakon čega se objavljuje u Službenom glasniku.
Zakon stupa na snagu osam meseci od dana objavljivanja u Službenom glasniku.
"Opština Glogovac poslala platni spisak"
Na izjavu ministarke Nagavci reagovao je gradonačelnik opštine Glogovac Ramiz Ladrovci.
On je u izjavi za Radio Slobodna Evropa rekao da je opština koju vodi poslala platni spisak u predviđenom zakonskom roku.
Prema njegovoj oceni Ministarstvo finansija nezakonito postupa što prosvetnim radnicima ne daje plate.
"Još jedan dokaz da su preduzete radnje u suprotnosti sa zakonom je činjenica da su čak i nastavnicima koji su na porodiljskom ili bolovanju, uskraćene plate", rekao je on.
"Štrajkom najviše izgubila deca"
Ministarka Nagavci je u objavi na Facebook nalogu navela da su oni prosledili Ministarstvu finansija podatke koje su imali o radnicima "kako bi ostvarili pravo na plate".
Prethodno je Rahman Jašaraj 3. oktobra za RSE rekao da će biti napeta situacija ako se prosvetnim radnicima do 5. oktobra ne isplate plate.
U Zakonu o štrajku na Kosova piše da "sindikalne organizacije, odnosno polovina zaposlenih u određenoj radničkoj organizaciji, ima pravo da organizuje štrajkove, radi zaštite svojih ekonomskih, društvenih i profesionalnih interesa" .
Član 18. Zakona o štrajku kaže da poslodavci nisu u obavezi da isplate radnike za vreme koje provedu u štrajku. Prema istom zakonu, poslodavac ne sme da prekine radni odnos onome ko štrajkuje.
U međuvremenu je Savet roditelja Kosova poručio da se solidarišu sa prosvetnim radnicima, iako nisu podržavali štrajk, te pozvao na normalnost.
Oko 300.000 đaka na Kosovu je izgubilo mesec dana nastave zbog štrajka radnika.