Predsjedništvo Kosova je saopštilo da je "za žaljenje" način na koji je riješen incident od 1. avgusta, na konferenciji za novinare premijera Kosova Aljbina (Albin) Kurtija i njegovog makedonskog kolege Hristijana Mickoskog 5. avgusta u Skoplju.
Hristijan Mickoski je tokom konferencije rekao da mu je žao zbog incidenta na skopskom aerodromu u kojem je učestvovala predsjednica Kosova Vjosa Osmani.
U međuvremenu, njegov kosovski kolega Aljbin Kurti rekao je da će zvanični izvještaj rasvjetliti cijeli incident.
Iz Predsjedništva je saopšteno da je pomenuta konferencija "još više doprinijela propagandi protiv Republike Kosovo", prenosi kosovski servis Radija Slobodna Evropa.
"Ono što se desilo na aerodromu u Skoplju je jasno kršenje međunarodnih pravila priznatih i primjenjenih u cijelom svijetu, stoga Predsjedništvo očekuje da bude obaviješteno o preduzetim mjerama u vezi sa ovim kršenjima, kako je naglašeno u protestnoj noti koju je uputila Republika Kosovo", navodi se u reagovanju Predsjedništva.
Ova institucija saopštila je da cijeni izraz žaljenja zbog incidenta od strane makedonskog premijera, ali je dodala da se do sada "institucije Sjeverne Makedonije nijednog trenutka nisu bavile pitanjima koja su pokrenuta u protestnoj noti u vezi s kršenjem međunarodnih običaja" u odnosu na Republiku Kosovo, te da su naprotiv, otvoreno i bez ikakvog oklijevanja prihvatili takvo kršenje.
"Nema potrebe za dodatnim izvještajima i istragama za bilo koje činjenično stanje, jer su potpuno nebitni prije javnog prihvatanja institucija Sjeverne Makedonije da je takvo pravilo namjerno nametnuto, uprkos jasnim zahtjevima međunarodnog prava", rečeno je u reakciji.
Predsjedništvo je ponovilo da Vjosa Osmani nije prekoračila niti prekršila procedure tokom svojih putovanja u različite zemlje svijeta.
Tokom ovih putovanja, uprkos činjenici da na većini aerodroma postoje stroga pravila sigurnosti, Osmani, prema tvrdnjama Predsjedništva, nikada nije zamoljena da skenira svoju ličnu torbu, ni telefon, a još manje skeniranje cijelog tijela.
Između ostalog, navode da bi to značilo da šefa države – dakle državu – tretiraju kao potencijalni rizik od terorizma.
Predsjedništvo je saopštilo i da su izvještaji koje za ovaj slučaj pripremaju ova institucija i Kosovska policija već nekoliko dana finalizovani.
U ovim izvještajima, kako navode iz Predsjedništva, može se vidjeti da nije bilo zahtjeva za odstupanje ili zaobilaženje pravila, već samo poštovanje konvencija i međunarodnog običajnog prava.
Kosovsko Predsjedništvo opisalo je događaj koji se dogodio na aerodromu u Skoplju kao "čistu provokaciju i tendenciju da se izazove incident".
Kada je kosovski premijer Kurti upitan u Skoplju da li Kosovo i dalje ostaje pri stavu da je ovaj događaj provokacija, on je rekao da ne zna da su institucije imale takav stav i da je to možda rekao bilo koji "građanin" , ali ne i institucije Kosova, ističući da je Ministarstvo spoljnih poslova i dijaspore Kosova kroz saopštenja iznijelo stav Vlade.
On je rekao da će za ovaj slučaj "biti zvaničan izvještaj koji će ovu stvar u cijelosti razjasniti, kako da shvatimo šta se tačno dogodilo, ali i da se ovakve situacije više nikada ne ponove".
Predsjedništvo Kosova optužilo je 2. avgusta makedonske vlasti za kršenje međunarodne prakse i Bečke konvencije o diplomatskim odnosima, navodeći da je 1. avgusta pripadnik obezbjeđenja Aerodroma Skoplje (TAV) pokušao da uzme lični telefon predsjednice Osmani.
"Predsjednica nije dozvolila tako nešto, jer bi to bio ozbiljan prekršaj", rekao je politički savjetnik Vjose Osmani, Bekim Kupina.
Makedonsko ministarstvo spoljnih poslova je izrazilo žaljenje zbog, kako se navodi, nesporazuma koji se dogodio tokom putovanja Vjose Osmani preko aerodroma u Skoplju. Pokrenuta je istraga o ovom slučaju.
Kompanija TAV navodi da je odjeljenje obezbjeđenja, u okviru svojih nadležnosti, izvršilo standardnu bezbjednosnu provjeru.