Izvještaj američkog Pentagona u kojem se navodi da će Kina vjerovatno imati više od 1.000 nuklearnih bojevih glava do 2030. godine je pun predrasuda i iskrivljuje činjenice, a Kina nije imala namjeru da se upušta u trku nuklearnog naoružanja, saopštilo je ministarstvo vanjskih poslova ove zemlje.
Pentagon je u godišnjem izvještaju objavljenom 19. oktobra naveo da je Kina proširila svoje nuklearne zalihe i da sada ima oko 500 funkcionalnih bojevih glava.
"Prije svega, izvještaj Sjedinjenih Država, kao i slični izvještaji prije ovoga, zanemaruje činjenice, pun je predrasuda i širi teoriju prijetnje koju predstavlja Kina", rekao je glasnogovornik ministarstva Mao Ning na konferenciji za novinare.
U izvještaju se također navodi da se Peking nada kako će udvostručiti svoj arsenal do 2030. godine.
"Kina se čvrsto pridržava nuklearne strategije samoodbrane i odbrane, uvijek smo održavali naše nuklearne snage na najnižem nivou potrebnom za nacionalnu sigurnost i nemamo namjeru upuštati se u utrku nuklearnog naoružanja s bilo kojom zemljom", rekao je Mao.
No, u izvještaju se također navodi da Kina ostaje posvećena politici da "ne napada prva".
Iako je navedeno da je rast njihovih zaliha premašio projekcije, one su i dalje ispod zaliha Rusije i Sjedinjenih Država.
Rusija ima nuklearni arsenal od oko 5.889 bojevih glava, dok SAD mogu postaviti 5.244 bojevih glava, prema podacima Međunarodnog instituta za istraživanje mira u Štokholmu.
U izvještaju se dodaje da je kineska mornarica imala više od 370 brodova i podmornica, u odnosu na 340 brodova prošle godine.
"Sve dok bilo koja zemlja ne koristi ili prijeti upotrebom nuklearnog oružja protiv Kine, neće biti ugrožena kineskim nuklearnim oružjem", rekao je Mao.
Pentagon je ranije podigao uzbunu zbog mogućeg rastućeg arsenala Kine. U izvještaju od prošlog novembra, navedeno je da će Kina vjerovatno imati zalihu od 1.500 nuklearnih bojevih glava do 2035. godine.