Dostupni linkovi

Kongres Komunističke partije Kine počinje 16. oktobra


Kineski predsjednik Si Đinping maše nakon svog govora tokom ceremonije inauguracije novog gradskog čelnika i vlade u Hong Kongu, 1. jula 2022., na 25. godišnjicu britanske primopredaje toga grada Kini
Kineski predsjednik Si Đinping maše nakon svog govora tokom ceremonije inauguracije novog gradskog čelnika i vlade u Hong Kongu, 1. jula 2022., na 25. godišnjicu britanske primopredaje toga grada Kini

Kineska vladajuća Komunistička partija započet će svoj 20. stranački kongres 16. oktobra, izvijestili su u utorak, 30. avgusta, državni mediji.

Očekuje se da će predsjednik Si Đinping biti reizabran za čelnika zemlje, što bi bio njegov treći mandat i presedan u povijesti ove države, piše novinska agencija AFP.

Također će izabrati nova postava najvišeg vodstva, dok Si učvršćuje svoju kontrolu nad strankom i svoju poziciju najmoćnijeg kineskog vođe od utemeljitelja zemlje Mao Ce-tunga.

Kongres koji se održava svakih pet godina bit će "iznimno važna konferencija", navodi se u izvještaju državne televizije CCTV o sastanku 25-članog Politbiroa održanog u ponedjeljak. Pripremni rad za konferenciju "teče glatko", dodaje se.

Događaju će prisustvovati oko 2.300 izaslanika Komunističke partije iz cijele zemlje koji će doći u Peking kako bi izabrali članove partijskog Centralnog komiteta od oko 200 članova.

Završni sastanak sadašnjeg saziva Centralnog komiteta održat će se u Pekingu od 9. oktobra.

Centralni komitet će zatim glasovati za Politbiro od 25 članova i njegov Stalni komitet, najviše kinesko rukovodeće tijelo i vrh moći, koji se trenutno sastoji od sedam ljudi.
Glasovanje je većinom formalnost, vjerojatno je da je odluka Politbiroa i njegovog Stalnog komiteta dosta unaprijed određena, piše AFP.

Kongres dolazi u trenutku kada se Si suočava sa značajnim političkim vjetrovima, uključujući bolesnu ekonomiju, sve lošije odnose sa Sjedinjenim Državama i strogu politiku nulte epidemije COVID-a 19 koja je ubrzala okret Kine od svijeta.


Također se suočio s oštrim kritikama međunarodne zajednice u vezi s ljudskim pravima zbog represivne politike u sjeverozapadnoj regiji Sinđijang, u kojoj je, prema procjenama, milijun muslimanskih Ujgura privedeno u opsežnoj akciji koja je navodno bila usmjerena protiv "terorizma".

Njegov desetljeće dug mandat također je obilježen slamanjem korupcije unutar stranke, za koju analitičari kažu da je poslužila za svrgavanje njegovih političkih suparnika, kao i slamanje demokratskog pokreta u Hong Kongu i stroge zabrane u gradovima u ime suzbijanja korona virusa.

Si je također uveo upornu vanjsku politiku "Vučjeg ratnika" koja je izazvala neprijateljske odnose sa zapadnim demokracijama kao i nekih kineskih susjeda, te se zalagao za bliže veze s Rusijom dok je kultivirao domaći nacionalizam do neobuzdanih razina, piše AFP.

Ukinuo je ograničenje od dva predsjednička mandata 2018. godine, koje je izvorno postavio bivši vođa Deng Siaoping 1980-ih kako bi spriječio još jednu diktaturu sličnu Maovoj i time si ostavio mogućnost da postane doživotni vođa.

Tokom prošle godine kineska propaganda radila je ubrzano kako bi ojačala Sijevo nasljeđe, umanjujući postignuća njegovih prethodnika i dodatno ga učvrstivši u najvišim ešalonima Komunističke partije.

Analitičari predviđaju da će na ovogodišnjem kongresu Si nastojati skratiti naziv svoje službene političke filozofije u stranačkom ustavu na jezgrovitiju "misao Si Jinpinga", stavljajući ga u rang s Maom Ce-tungom.

XS
SM
MD
LG