Kazahstanski predsjednik Kasim-Žomart Tokajev rekao je da će trupe Organizacije ugovora o kolektivnoj sigurnosti (ODKB) početi da se povlače iz Kazahstana za dva dana.
Tokajev je rekao u televizijskom obraćanju parlamentu 11. januara da će trupe ODKB-a završiti svoje povlačenje u narednih deset dana.
Vojni kontingent ODKB-a stigao je u Kazahstan prošle sedmice nakon što je rukovodstvo te centralnoazijske zemlje zatražilo vojnu pomoć od tog bloka predvođenog Rusijom usred nasilnih nemira.
Tokajev je 11. januara takođe rekao parlamentarcima da je imenovao novog premijera Alikhana Smailova.
Smailov (49) bio je prvi potpredsjednik vlade u prethodnoj vladi koju je Tokajev otpustio prošle sedmice jer je zemlja bila zahvaćena velikim protestima koji su prerasli u nasilje i u kojima su poginule najmanje 163 osobe.
Tokajev, koji je za nemire okrivio "terorističku agresiju" kao dio "pokušaja državnog udara", uspio je iskoristiti krizu za konsolidaciju moći u centralnoazijskoj državi bogatoj naftom i plinom.
Ministarstvo unutrašnjih poslova je takođe 11. januara saopštilo da je policija privela 9.900 ljudi u vezi sa smrtonosnim nemirima.
Tokajev kritikovao Nazarbajeva
Tokajev tvrdi da iza protesta stoje "teroristi" koji žele da zbace vladu, dok analitičari kažu da se čini da je to unutrašnja borba za moć između predsednika i sledbenika bivšeg lidera Nursultana Nazarbajeva, koji je ostao moćna figura u zemlji otkako je izabrao Tokajeva za naslednik 2019.
Tokajev je 11. januara prvi put potvrdio tu borbu, rekavši da su se „pod prvim predsednikom zemlje pojavile kompanije sa veoma unosnim poslovima i međunarodno poznati bogataši“.
„Došlo je vreme da se ljudima da ono što im pripada, da se sistemski pruži pomoć. Vlada mora da ispita takve kompanije kako bi utvrdila koliki bi trebalo da bude njihov doprinos Fondu za narod Kazahstana“, rekao je Tokajev kritikujući domaće oligarhe čija je konkurencija u zemlji „smanjena“.
U značajnom potezu usmerenom na ljude oko Nazarbajeva, Tokajev je takođe naredio vladi da obustavi aktivnosti “Operator ROP”, velike kompanije za odlaganje i reciklažu za koju mnogi u Kazahstanu kažu da je povezana sa najmlađom ćerkom Nazarbajeva, Aljom.
Tenzije u Kazahstanu započele su prošle sedmice nakon protesta u udaljenom zapadnom regionu Mangistau zbog naglog povećanja cijene tečnog naftnog gasa (LPG) koji se proširio širom zemlje sve do Almatija.
Mirni protesti zbog ekonomsko-političkog nezadovoljstva prerasli su u nasilne, s masama koja je pljačkala i palila javne zgrade i prodavnice u Almatiju, komercijalnoj prijestolnici sa 1,8 miliona stanovnika, i drugdje.
Vlasti do sada nisu uspjele predstaviti čvrste dokaze koji bi potkrijepili tvrdnje da teroristi, uključujući "strane borce", stoje iza nasilnih protesta u autoritarnoj zemlji, niti je vlada elaborirala tačnu prirodu navodnog pokušaja puča.
Suočen sa rastućom krizom, predsjednik Tokajev je 5. januara proglasio vanredno stanje i pozvao ODKB da rasporedi trupe kako bi pomogle u održavanju sigurnosti.
Istovremeno, raspustio je svoj kabinet i smijenio bivšeg predsjednika Nursultana Nazarbaeva sa čela Vijeća za nacionalnu sigurnost.
Tokajev je takođe smijenio šefa Komiteta za nacionalnu sigurnost zemlje (KNB), dugogodišnjeg saveznika Nazarbajeva Karima Masimova, a zatim ga je uhapsio pod optužbom za veleizdaju. Privedeno je i nekoliko drugih sigurnosnih službenika.
Tokom svog obraćanja parlamentu, Tokajev je pokušao da uvjeri građane da radi na ekonomskoj stabilnosti, naređujući Centralnoj banci i agenciji za finansijske propise da osiguraju stabilnost deviznog tržišta kako bi se izgradilo povjerenje u domaću valutu - tenge.