Dostupni linkovi

Predsjednik Južne Koreje najavio ukidanje vanrednog stanja ubrzo nakon što ga je uveo


Demonstranti ispred Skupštine Južne Koreje u Seulu 4. decembra 2024. nakon što je predsjednik Jun Suk Jeol proglasio vanredno stanje.
Demonstranti ispred Skupštine Južne Koreje u Seulu 4. decembra 2024. nakon što je predsjednik Jun Suk Jeol proglasio vanredno stanje.

Južnokorejski predsjednik Jun Suk Jeol rekao je da će ukinuti vanredno stanje koje je uveo samo nekoliko sati prije, povlačeći se u sukobu s parlamentom koji je odbacio njegov pokušaj da zabrani političke aktivnosti i cenzurira medije.

Jun je proglasio vanredno stanje u utorak navečer kako bi osujetio "antidržavne snage" među svojim protivnicima.

Međutim, parlament u kojem većinu ima opozicija odbacio je predsjednikov dekret, u najvećoj političkoj krizi u Južnoj Koreji u posljednjih nekoliko desetljeća. Novinska agencija Jonhap objavila je da se vlada u srijedu po lokalnom vremenu saglasila da ukine vanredno stanje.

Demonstranti ispred parlamenta skandirali su "Pobijedili smo!"

Čo Kuk, šef manje opozicione stranke, susreo se s demonstrantima ispred parlamenta i rekao da "nije gotovo" i najavio da će osigurati glasove drugih stranaka za opoziv Juna.

Junovo iznenađujuće proglašenje vanrednog stanja jednoglasno je odbacilo 190 poslanika u parlamentu. U Junova stranka ga je pozvala da ukine dekret. Prema južnokorejskom zakonu, predsjednik mora odmah ukinuti vanredno stanje ako parlament to zahtijeva većinom glasova.

Kriza u zemlji koja je demokratska od 80-ih i koja je američka saveznica i glavna azijska ekonomija, izazvala je uzbunu na međunarodnom nivou.

Prethodno je zamjenik američkog državnog sekretara Kurt Campbell rekao je da SAD prate događaje u Južnoj Koreji s "ozbiljnom zabrinutošću" i nadaju se da će svi politički sporovi biti riješeni mirnim putem i u skladu s vladavinom prava.

Nakon Junove objave vanrednog stanja u kasnonoćnom televizijskom obraćanju, vojska je saopštila da će aktivnosti parlamenta i političkih stranaka biti zabranjene, te da će mediji i izdavači biti pod kontrolom komande za vanredno stanje.

Ipak i lider Junove konzervativne Partije moći naroda, Han Dong-hun, nazvao je odluku o uvođenju vanrednog stanja "pogrešnom" i obećao da će je "zaustaviti sa narodom".

Lider opozicije Li Džae Mjung, koji je izgubio od Juna na predsjedničkim izborima 2022. godi, nazvao je Junovu najavu "nezakonitom i neustavnom".

Jun je tokom televizijskog obraćanja rekao da će vanredno stanje pomoći "obnovi i zaštiti" zemlje od "padanja u dubine nacionalne propasti".

Rekao je i da će "iskorijeniti prosjevernokorejske snage i zaštititi ustavni demokratski poredak".

"Ukloniću antidržavne snage što je prije moguće i normalizovati zemlju", rekao je on, zamolivši narod da vjeruje u njega i da toleriše "neke neprijatnosti".

Jun, čiji je rejting opao posljednjih mjeseci, borio se da svoju agendu progura u parlamentu koji kontroliše opozicija otkako je preuzeo dužnost predsjednika 2022. godine.

Junov potez je prvo proglašenje vanrednog stanja od demokratizacije te zemlje 1987. godine.

Posljednje vanredno stanje u zemlji bilo je oktobra 1979. godine.

Izvori: Reuters, AP
XS
SM
MD
LG