Dostupni linkovi

Vladajuća stranka Južne Koreje poziva na smjenu predsjednika


Poslanici drže transparente i blokiraju južnokorejskom predsjedniku ulazak u Narodnu skupštinu, Seul, Južna Koreja, 6. decembra 2024.
Poslanici drže transparente i blokiraju južnokorejskom predsjedniku ulazak u Narodnu skupštinu, Seul, Južna Koreja, 6. decembra 2024.

Šef vladajuće stranke Južne Koreje pozvao je predsjednika te zemlje Yoon Suk Yeola da podnese ostavku, upozoravajući da postoji "velika opasnost" da će predsjednik ponovo pokušati objaviti vanredno stanje.

Yoon je 3. decembra proglasio vanredno stanje, ali je bio primoran da povuče odluku nakon što su se poslanici sukobili s vojskom u parlamentu i glasali za poništavanje odluke, a hiljade ljudi protestovalo ispred parlamenta.

"S obzirom na nove činjenice koje su izašle na vidjelo, vjerujem da je hitna suspenzija Yoon Suk Yeolovih dužnosti kao predsjednika neophodna da bi se zaštitila Republika Koreja i njen narod", rekao je Han Dong Hoon, čelnik Snage naroda, koja se samo dan ranije usprotivila opozivu predsjednika.

Ako Yoon ostane na vlasti, "postoji veliki rizik da će se ekstremne akcije, slične proglašenju vanrednog stanja, ponoviti, što bi moglo dovesti Republiku Koreju i njen narod u veliku opasnost", rekao je Han.

Han je rekao da postoje "vjerodostojni dokazi" koji ukazuju na to da je Yoon naredio hapšenje "vodećih političara".

Yoon "ne prihvata da je ova nezakonita objava vanrednog stanja pogrešna" i nije postupio protiv vojnih zvaničnika "koji su ilegalno intervenirali", dodao je Han.

Opozicija je već pokrenula prijedlog za smjenjivanje Yoona s vlasti, o čemu se očekuje glasanje u subotu, ali još uvijek nije jasno da li ima dovoljno glasova da prijedlog prođe.

Međutim, Hanove izjave predstavljaju veliku promjenu stava, jer je on dan ranije rekao da će njegova stranka blokirati prijedlog, za čije su usvajanje potrebne dvije trećine glasova u parlamentu.

Opozicioni blok ima 192 mjesta u 300-članom parlamentu, dok Yoonova stranka ima 108. Ukoliko bi prijedlog za suspendovanje Yoona s mjesta predsjednika prošao, onda bi odluka o njegovoj smjeni otišla na Ustavni sud.

Prema medijskim izvještajima, Han će se 6. decembra sastati sa Yoonom, koji od srijede nije viđen u javnosti.

Poslanik Jo Seung Lae, portparol Demokratske stranke - glavne opozicione stranke - rekao je za AFP da će svi poslanici te stranke ostati u zgradi Narodne skupštine dok se prijedlog ne izglasa u subotu.

On je dodao da je ova odluka donesena nakon "mnogo informacija koje je stranka dobila" o mogućnosti da Yoon po drugi put proglasi vanredno stanje.

Policija u Južnoj Koreji pokrenula je istragu o optužbama za pobunu, koje je pokrenula opozicija protiv predsjednika Yoona i najviših državnih zvaničnika.

Dan ranije, ured predsjednika objavio je da je ministar odbrane Kim Yong Hyun podnio ostavku, ali drugi saveznici južnokorejskog predsjednika, uključujući ministra unutrašnjih poslova Lee Sang Mina, i dalje su na svojim funkcijama.

Parlamentarci su takođe kritikovali načelnika vojske generala Park An Sua, koji je služio kao osoba za implementaciju odluke o vanrednom stanju.

Park je 5. decembra rekao da nije bila svjesan situacije i da je shvatio šta se dogodilo tek kada je predsjednik proglasio vanredno stanje tokom televizijskog obraćanja.

Tokom svog obraćanja, Yoon je rekao da je proglašenje vanrednog stanja doneseno kako bi se "zaštitila liberalna Južna Koreja od prijetnji koje predstavljaju komunističke snage Sjeverne Koreje i kako bi se eliminisali antidržavni elementi koji ometaju slobodu i sreću naroda".

Nakon proglašenja vanrednog stanja, snage sigurnosti opkolile su Narodnu skupštinu i gotovo 300 vojnika pokušalo je da preuzme kontrolu nad zgradom.

Međutim, osoblje parlamenta blokiralo je vojnike da uđu, a poslanici u plenarnoj sali su glasali protiv Yoonove odluke.

XS
SM
MD
LG