Jermenska policija privela je više od sto ljudi u glavnom gradu Jerevanu rano u ponedeljak dok su demonstranti koji su zahtevali ostavku premijera Nikola Pašinijana nastavili antivladine proteste zbog sporazuma o demarkaciji granice s Azerbejdžanom.
Članovi i pristalice pokreta Tavuš za domovinu koji se protive nedavnom kontroverznom sporazumu o granici blokirali su saobraćaj u nekoliko ulica u centru Jerevana na poziv arhiepiskopa Bagrata Galstanjana, 53-godišnjeg poglavara Tavuške eparhije Jermenske apostolske Crkve.
Policija je reagovala dok je pokušavala da deblokira neke od ulica. Portparol Ministarstva unutrašnjih poslova Narek Sargsian rekao je novinarima da je 27. maja rano privedeno ukupno 137 osoba.
Među demonstrantima su bili i opozicioni poslanici.
Galstanjan takođe učestvuje u akcijama "građanske neposlušnosti" 27. maja, javio je Jermenski servis Radija Slobodna Evropa.
Sveštenik, koji je predvodio antivladine proteste u Jermeniji zbog sporazuma o granici, u obraćanju desetinama hiljada pristalica u centru Jerevana objavio je u nedelju da će izazvati Pašinjana za premijersku funkciju.
Galstanjan je na mitingu na Trgu republike rekao da je od poglavara Jermenske apostolske Crkve Karekina Drugog tražio da suspenduje njegovu "duhovnu službu" kako bi mogao da se suoči s premijerom.
Učesnici mitinga su navijali i aplaudirali Galstanjanu kada je rekao da je spreman da prihvati "nominaciju" kao kandidata za premijera u mogućem pokušaju opozicije da smeni Pašinijana.
Prema ustavu Jermenije, najmanje jedna trećina poslanika može inicirati glasanje o nepoverenju premijeru u parlamentu, pod uslovom da imenuju i kandidata koji će ga zameniti.
Prethodno su opozicione grupe u parlamentu povezane s bivšim predsednicima Jermenije Robertom Kočarjanom i Seržom Sarkisjanom rekli da će podržati smenu Pašinijana.
Biće im potrebna podrška jedinog nesvrstanog poslanika da bi pokrenuli proces, koji, da bi uspeo, mora da pridobije većinu glasova u parlamentu kojim dominira Pašinijanova partija Građanski ugovor.
Pašinijan – koji je i dalje u velikoj meri popularan među stanovništvom uprkos izvesnom nezadovoljstvu nedavnim događajima – odbacio je Galstanjanov zahtev za ostavkom, a njegovi saveznici u parlamentu zasad su isključili podršku da lidera protesta dođe na čelo vlade.
Jermenski ustav zabranjuje dvojnim državljanima da budu premijeri, stvarajući još jednu prepreku za Galstanjana, koji ima državljanstva Jermenije i Kanade.
SAD i Evropska unija pozdravile su demarkaciju granice između Jermenije i Azerbejdžana, ističući da sporazum koji su u aprilu objavila dve južnokavkaske zemlju sadrži referencu na Deklaraciju iz Alma-Ate iz 1991. godine, dokument kojim se desetak bivših Sovjetske zemlje, uključujući Jermeniju i Azerbejdžan, obavezalo da će međusobno priznati teritorijalni integritet unutar postojećih administrativnih granica.
U tom procesu, koji je formalno završen 15. maja, Baku je povratio kontrolu nad četiri napuštena sela blizu jermenske granice koja su bila pod vojnom kontrolom Jerevana od prvog jermensko-azerbejdžanskog rata početkom 1990-ih.
Azerbejdžan je u septembru u brzoj ofanzivi povratio otcepljeni region Nagorno-Karabaha od etničkih jermenskih snaga koje su ga kontrolisale tri decenije.
Ofanziva je primorala više od 100.000 etničkih Jermena da pobegnu iz regiona, ostavljajući ga gotovo pustim.