Suradnja na jačanju pripravnosti i pomoći stanovništvu nakon poplava
Ministar rada i socijalne politike Federacije Bosne i Hercegovine Adnan Delić održao je hitni sastanak sa koordinatorom UNICEF-a za BiH Marcom Lucetijem, s ciljem aktiviranja interventnog program pomoći porodicama koje su pretrpjele materijalnu štetu u poplavljenim područjima.
Svrha programa je da, kroz vaučere u vrijednosti od 500 maraka po porodici, pruži podršku najugroženijima, s naglaskom na porodice s djecom i starije osobe, saopćilo je Ministarstvo.
Istaknuto je da putem programa smanjenja rizika od katastrofa Ministarstvo već surađuje s UNICEF-om na jačanju odgovora na izvanredne situacije.
Do sada je u Federaciji BiH osnaženo sedam centara za socijalni rad, a u narednoj fazi bit će obuhvaćena još dva.
"Obzirom na razmjere ove katastrofe, opseg suradnje proširit će se i na ustanove za smještaj i zbrinjavanje korisnika jer je ova situacija ukazala na hitnu potrebu za dodatnom podrškom ustanovama. Nakon završetka hitne potpore stanovništvu, Ministarstvo i UNICEF posvetit će se dugoročnom jačanju pripravnosti kroz izradu procjena rizika i planova zaštite i spašavanja, te potrebnog opremanja i osposobljavanja svih djelatnika u institucija", kaže se u saopćenju.
Koja je uloga kamenoloma u tragediji?
Da postoji mogućnost da je kamenolom uzrok jablaničke tragedije prvi je pomenuo predsjednik Vlade Federacije BiH Nermin Nikšić.
On je rekao da šteta u Donjoj Jablanici ne bi bila tako velika, niti bi bilo toliko žrtava da se nije obrušio kamenolom. To je potaklo Tužilaštvo Hercegovačko-neretvanskog kantona da formira predmet i imenuje tim tužitelja za rad na ovom slučaju.
Posljedice poplava
Uprava civilne zaštite Federacije BiH objavila je na društvenim mrežama snimke iz zraka koje prikazuju posljedice nedavnih poplava u Donjoj Jablanici i Buturović Polju.
Također, objavljene su fotografije na kojima je prikazano uklanjanje otpada ispod hidroelektrane Grabovica na rijeci Neretvi, u blizini Jablanice.
Kako se prikuplja novac za zaštitu od prirodnih nesreća u Federaciji BiH?
Za Jablanicu 30 hiljada evra godišnje, za Centar Sarajeva više od osam miliona. Tako se, prema važećim zakonima, dijele namjenska sredstva za zaštitu od prirodnih i drugih nesreća u Federaciji Bosne i Hercegovine.
Od svake isplaćene neto plate u ovom bh. entitetu, za ove svrhe se uplaćuje 0,5% - minimalno 1,5 evra po zaposlenom. Sve se plaća na jedinstveni račun, od čega 20% ide entitetu, 30% kantonima, a 50% opštinama.
Opštine dobijaju novca u zavisnosti od toga koliko uplaćuju na račun, pa su onda bogatije lokalne zajednice, i one sa više stanovnika, automatski u boljem položaju.
Tako da u trenutnoj situaciji, kada su Jablanica, Konjic i Fojnica teško pogođeni poplavama, ove opštine mimo redovnog budžeta mogu računati na eventualnu pomoć kantonalne ili federalne vlasti.
Više pročitajte OVDJE.
Facebook Forum