Poduzeće 'Sani' nikada nije dobilo koncesiju za kamenolom, tvrdi kantonalna Vlada
Ministarstvo privrede Herecegovačko-neretvanskog kantona dostavilo je Vladi tog kantona cjelokupnu dokumentaciju u vezi s kamenolomom u Donoj Jablanici, kojim je upravljala firma "Sani" d.o.o. Jablanica.
"Ta kompanija je u više navrata od Vlade tražila koncesiju za eksploataciju kamena na području Donje Jablanice, koju nikada nisu dobili", saopćila je Vlada.
Iz dokumentacije je vidljivo da je preduzeće "Sani" registrirano za djelatnosti rezanja, oblikovanja i obradu kamena, saopćila je kantonalna Vlada.
Kantonalni inspektori su u više navrata, počevši od 2009. godine, provodili inspekcijske nadzore površinskog kamenoloma, kaže se u saopćenju.
Između ostalog, kamenolomu je 2009. godine zabranjeno izvođenje radova, da bi iste godine objekt bio zapečaćen sa svim pronađenim materijalom na gradilištu.
U 2011. kantonalni inspektori su izdali prekršajni nalog za preduzeće "Sani" u iznosu od 5.000 maraka, kao i prekršajni nalog za odgovornu osobu u iznosu od 500 maraka.
Posljednji inspekcijski nadzor, prema zaključku kantonalne Vlade, obavljen je u augustu 2021, a u izvještaju je navedeno da "nema prisustva osoblja i strojeva, niti vidljivih znakova izvođenja radova".
"Primjetno nisko i srednje raslinje, korito je pretežito prekriveno raslinjem, što ukazuje da od zadnjeg pregleda nije bilo promjena, odnosno da nisu izvedeni nikakvi radovi", naveli su tada inspektori, kaže se u saopćenju.
Firma "Sani" dobila je od Vlade HNK poticaj od 14.000 maraka za tehnološki razvoj i digitalizaciju.
"Poticaj je dodijeljen za stvarnu registriranu djelatnost tog društva, koja ne uključuje eksploataciju kamena", dodaje se u saopćenju.
U arhivi kantonalnog Ministarstva, nakon 2021, ne postoji niti jedna prijava za inspekcijski nadzor kamenoloma, ističu iz Vlade.
"Vlada ne tvrdi da nije bilo nezakonitih radnji na terenu, što prepuštamo istražnim tijelima koja će utvrditi činjenično stanje. Cjelokupna dokumentacija bit će dostupna istražnim tijelima kada to zatraže", dodaje se.
Iz Sjedinjenih Država ponuđena pomoć u sanaciji štete
Zamjenik pomoćnika državnog sekretara Sjedinjenih Američkih Država Alexander Kasanof uputio je izraze sućuti zbog žrtava i velike materijalne štete nakon poplava u BiH.
Tokom sastanka s članovima Predsjedništva BiH, on je ponudio pomoć SAD-a u sanaciji štete, saopćilo je Predsjedništvo BiH.
Koja je uloga kamenoloma u jablaničkoj tragediji?
Kamen po kamen i tako 23 godine. Toliko je trajalo iskopavanje dolomita u kamenolomu udaljenom oko 500 metara od kuća u naselju Donja Jablanica gdje je, prema posljednjim podacima, nastradalo 16 građana.
Život su izgubili prije nekoliko dana u poplavama koja je uzrokovana klizištem. Kad se voda povukla, iza sebe je ostavila tragove bijelog kamena.
Cijelu priču pročitajte OVDJE.
Evropski parlament o situaciji u BiH
Evropski parlament raspravljat će u srijedu na plenarnoj sjednici o posljedicama razornih poplava u Bosni i Hercegovini, navedeno je na web stranici Parlamenta.
Zastupnica u Evropskom parlamentu Željana Zovko objavila je na društvenim mrežama da je zatražila hitno stavljanje situacije u BiH nakon poplava na dnevni red sjednice Parlamenta.
U objavi na društvenim mrežama, Zovko tvrdi da je zatražila i aktivaciju dostupnih mehanizama Evropske unije za pružanje financijske pomoći u zemljama pogođenim prirodnim katastrofama.
Kako je navela, zatražila je mobiliziranje sredstava iz Evropskog fonda za solidarnosti, kao glavnog instrumenta EU za potporu oporavku od prirodnih katastrofa, što je bio slučaj s poplavama u Italiji, Sloveniji, Austriji, Grčkoj i Francuskoj 2023. godine.
Također ističe da je poslala pismo komesaru za susjedstvo i proširenje Oliveru Varhelyju, zatraživši da se hitno odblokiraju sredstava iz Plana rasta za zapadni Balkan kao i preusmjeravanje IPA III fondova, kako bi se iskoristila sva raspoloživa sredstva za pomoć unesrećenima u BiH.
Facebook Forum