Zbog uništene pruge nakon poplava, na 'klizištu' i kompanije u BiH
Oko 50.000 evra. Toliko fabrika "GIKIL" u blizini Tuzle dnevno troši novca više da bi dostavila koksni ugalj iz Luke Ploče u Hrvatskoj.
Ugalj joj je potreban za proizvodnju, između ostalog, metalurškog koksa.
Njihov ugalj je "zarobljen" u Luci Ploče među 400.000 tona razne robe koja, prema navodima Željeznica Federacije BiH, čeka na transport u Bosnu i Hercegovinu. Prevoz je do sada vršen željeznicom.
Tamo stoji od prošlog četvrtka kada je zbog poplava i klizišta prekinut željeznički i cestovni saobraćaj na jugu BiH, što je glavna saobraćajnica između Luke i ostatka zemlje.
Cijelu priču pročitajte u tekstu u nastavku.
Dženan iz Donje Jablanice: Moj komšiluk je izginuo
Dženan Imamović je u klizištu i poplavama u Donjoj Jablanici izgubio devet članova porodice. Za dvoje još traga.
Pogledajte video.
Vladika zahumsko-hercegovački i primorski posjetio poplavljena mjesta u Hercegovini
Vladika zahumsko-hercegovački i primorski Dimitrije sa sveštenstvom mostarskim i generalnim konzulom Republike Srbije u Mostaru Vasom Gujićem obišli su Donju Jablanicu, Jablanicu, Buturović polje i Konjic, gdje su se susreli sa mještanima, odnijeli pomoć i informirali se o tome šta je najpotrebnije u narednom periodu.
Starješina Saborne crkve u Mostaru Duško Kojić rekao je Srni da su u Jablanici obišli porodicu Manigoda kojima je u poplavama stradao krov na kući.
Kojić je naveo da je Eparhija zahumsko-hercegovačka i primorska štabovima Civilne zaštite Konjica i Jablanice uručila pomoć.
Eparhija je odmah nakon nesreće pozvala pravoslavne vjernike da se priključi u prikupljanju pomoći, a patrijarh srpski Porfirije obećao je da će uskoro poslati pomoć od 100.000 eura za ugrožena područja.
Elektroprivreda BiH uklanja otpad kod hidroelektrana na Neretvi
Poplave na području hidroelektrana na Neretvi prouzrokovale su značajna oštećenja na pomoćnim objektima i nanijele ogromne količine otpada u hidroakumulacije, saopćilo je javno preduzeće Elektroprivreda BiH.
Samo u hidroakumulaciji Grabovica su prema procjeni, nanesene količine otpada oko 50.000 metara kubnih, s kontinuiranim prlivom novih količina.
Nakon što su stečeni uvjeti, Elektroprivreda BiH je iz hidroelekktrane na Neretvi započela s uklanjanjem posljedica dotoka velikih bujičnih nanosa.
Kako je saopćeno, izbjegnuta su veća oštećenja na glavnoj opremi u hidroelektranama Jablanica, Grabovica i Salakovac.
"Stanje u slivu Neretve se stabilizuje. Brane su potpuno stabilne, a upravljanje sistemom hidroelektrana se odvija s ciljem potpune normalizacije procesa proizvodnje", kaže se u saopćenju.
Obzirom da su najavljene nove padavine, Elektroprivreda BiH tvrdi da je angažirala sve kapacitete kako bi osigurala uvjete za stabilan rad hidroelektrana i snabdijevanje električnom energijom.
Facebook Forum