Ruski disidentski rok bend koji je kritikovao invaziju na Ukrajini stigao je u Izrael pošto je deportovan s Tajlanda, kako se sumnja, pod pritiskom Kremlja, saopštili su muzičari u četvrtak.
Govoreći na međunarodnom aerodromu Ben Gurion u Tel Avivu, gitarista i pevač Aleksandar "Šura" Uman iz grupe Bi-2 rekao je da bend radi dobro i da je veoma umoran posle nevolja koje su doživeli, navodeći da su on i njegova grupa bili u "užasnim" uslovima u tajlandskom zatvoru.
"Slobodni smo i nastavljamo dalje", rekao je Uman.
Uman je zahvalio izraelskim, američkim i australijskim diplomatama, kao i organizacijama za ljudska prava, za napore da ih dovedu u Izrael. Nekolicina obožavatelja dočekala je njihov jutarnji let, poželevši im dobrodošlicu u Izrael.
Izraelski ministar spoljnih poslova Izrael Kac pohvalio je u sredu uveče diplomatske napore koji su omogućili svim muzičarima da s Tajlanda dođu u Izrael. Jedan član benda sa izraelskim državljanstvom vratio se ranije u sredu ujutro.
Kančana Pataračoke, portparol tajlandskog ministarstva spoljnih poslova, rekla je da je ceo bend napustio zemlju "u skladu sa svojim željama i tajlandskim imigracionim zakonima i propisima".
Sedam članova Bi-2 uhapšeno je prošle nedelje pošto su imali koncert na ostrvu Puket, navodno zato što nisu imali ispravnu radnu dokumentaciju. Puket je popularna destinacija za ruske iseljenike i turiste. Nakon što su platili kaznu, članovi benda su poslati u Imigracioni pritvorski centar u Bangkoku.
Pet od sedam muzičara Bi-2 ušlo je na Tajland koristeći ruske pasoše, rekao je za AP policijski poručnik Pakpun Rojanavipak. Najmanje četiri člana su navodno izraelski državljani, uključujući dva osnivača, Umana i Jegora "Ljovu" Bortnika. Drugi je takođe australijski državljanin.
Bi-2 ima 1,01 milion pratilaca na svom Jutjub (YouTube) kanalu i 376.000 slušalaca mesečno na Spotifaju (Spotify).
Rusija je negirala da se mešala u pokušaje da se bend deportuje. Međutim, Moskva ima reputaciju obračunavanja s umetnicima koji su kritični prema ratu, čak i onima koji rade u inostranstvu. Kremlj je ranije spominjao Uman i Bortnika.
Andrej Lugovoj, član donjeg doma ruskog parlamenta, rekao je da su članovi benda "ološ" zbog njihovih kritika rata u Ukrajini. Velika Britanija je optužila Lugovoja za umešanost u smrt bivšeg ruskog špijuna Aleksandra Litvinjenka, koji je umro u Londonu 2006. godine nakon što je bio otrovan čajem sa radioaktivnim polonijumom-210.
Aktivisti su pozdravili odluku da se bendu dozvoli odlazak u Izrael.
"Bangkok je bio u pravu što je odbio zahteve Moskve da pošalje ove umetnike aktiviste nazad da se suoče s izvesnim progonom i nečim još gorim u Rusiji", rekao je Fil Robertson (Phil), zamenik direktora Hjuman rajts voča (Human Rights Watch) za Aziju.
Izvor: AP