Teheran je potvrdio da se iranski državljanin vratio kući nakon što je pušten iz Italije, uprkos zahtjevu Washingtona za njegovim izručenjem Sjedinjenim Američkim Državama(SAD) zbog navodne umiješanosti u smrtonosni napad dronom u Jordanu.
Italija je 12. januara oslobodila 38-godišnjeg Mohammada Abedinija, četiri dana nakon što je Teheran oslobodio 29-godišnju italijansku novinarku i podcastericu Ceciliju Sala, iako nijedna strana nije spomenula razmjenu zatvorenika.
Nakon što je objavljeno da je Abedini pušten rano ujutro iz Italije, iransko Ministarstvo vanjskih poslova i pravosuđe su saopštili da je stigao u Iran.
Abedini, iransko-švicarski biznismen, uhapšen je u Italiji u decembru na zahtjev SAD-a.
Washington je optužio Abedinija za isporuku sofisticirane tehnologije dronova iranskoj vojsci, čime je prekršio američke sankcije, te za navodnu umiješanost u napad dronom na američku bazu u Jordanu u januaru 2024. godine, u kojem su poginula tri vojnika.
Američko Ministarstvo pravde izjavilo je da je Abedini osnivač i direktor iranske kompanije "koja proizvodi navigacijske module korištene u vojnom programu dronova" Iranske revolucionarne garde.
Iransko Ministarstvo vanjskih poslova tvrdilo je da je Abedinijevo hapšenje bilo "nesporazum" koji je riješen u razgovorima između iranskih i italijanskih obavještajnih službi.
Italijanski list Corriere della Sera izvijestio je da je Abedini pušten iz zatvora u Milanu odlukom Apelacionog suda na temelju presude ministra pravde Carla Nordia.
Italijansko Ministarstvo pravde izjavilo je da, prema ugovoru zemlje s Washingtonom, izručenje može biti izvršeno samo ako je navodni zločin kažnjiv prema zakonima obje zemlje.
"Prvo djelo koje se pripisuje iranskom državljaninu, 'kriminalno udruživanje radi kršenja IEEPA-e', (nije) kažnjivo prema italijanskom kaznenom sistemu", navodi se, pozivajući se na Zakon o međunarodnim ekonomskim ovlastima u hitnim slučajevima(IEEPA), američki zakon koji predsjedniku daje široke ovlasti u hitnim situacijama.
Iranski državljanin je također optužen od strane Washingtona za "kriminalno udruživanje radi pružanja materijalne podrške terorističkoj organizaciji što je rezultiralo smrću" i za pružanje "materijalne podrške stranoj terorističkoj organizaciji što je rezultiralo smrću".
Međutim, italijansko Ministarstvo pravde izjavilo je da nije ponuđen nikakav dokaz kao "osnova za iznesene optužbe".
Washington nije komentirao Abedinijevo puštanje.
Sala, koju je teheranska policija uhapsila 19. decembra zbog njenih "novinarskih aktivnosti", puštena je 8. januara i vratila se kući.
Novinarka, koja vodi podcast pod nazivom "Priče" koji pokriva život u različitim dijelovima svijeta, bila je zadržana više od sedmicu dana prije nego što su iranske vlasti potvrdile njeno pritvaranje.
Hapšenje je izazvalo diplomatski sukob između Teherana i Rima, pri čemu je italijanski ministar odbrane Guido Crosetto nazvao njeno hapšenje "neprihvatljivim".
Sjedinjene Američke Države su nazvale pritvaranje Sale "odmazdom", dok su medijski nadzornici Reporteri bez granica i Međunarodna federacija novinara opisali njeno hapšenje kao "arbitrarno" i usmjereno na "iznuđivanje".
Italijanska premijerka Giorgia Meloni objavila je na X-u da je Sala puštena "zahvaljujući intenzivnom radu na diplomatskim i obavještajnim kanalima".
Iran se rutinski optužuje za hapšenje dvojnih državljana i zapadnih državljana pod lažnim optužbama kako bi ih iskoristio za pritisak na zapadne zemlje.
Uz izvještavanje AFP-a