Status iranske moralne policije ostaje nejasan nakon što je glavni tužilac te zemlje rekao da je ozloglašena policija ukinuta. Odluka je uslijedila nakon višemjesečnih stalnih protesta zbog smrti djevojke Mahse Amini u policijskom pritvoru u septembru.
Poluzvanična novinska agencija ISNA 3. decembra je citirala je Mohammada Jafara Montazerija, koji je rekao da je moralna policija "zatvorena". Dan kasnije državna novinska agencija IRNA objavila je kako je glavni tužilac na pitanje zbog čega se ukida policija za moral rekao kako ta policije "nema nikakve veze s pravosuđem".
Do 5. decebmra nije više bilo izjava zvaničnika, uključujući Ministarstvo unutrašnjih poslova, o statusu kontroverzne policije, koja je počela patrolirati 2006. pod tvrdolinijaškim predsjednikom Mahmudom Ahmadinejadom. Provodila je islamska pravila oblačenja u zemlji, posebno zahtjev da se nosi hidžab, žensko pokrivalo za glavu.
Montazeri je takođe, kako su ga citirali iz ISNE, 3. decembra rekao da parlament i pravosuđe "rade" na tome treba li promijeniti zakon koji zahtijeva od žena da nose hidžab u javnosti". Dodao je da će se "rezultati znati za sedmicu ili dvije".
Iranska vlada je rekla da je više od 200 ljudi ubijeno u protestima koje je izazvala smrt dvadesetdvogodišnje Mahse Amini. Iranske grupe za ljudska prava procjenjuju da je brojka više nego dvostruko veća. Iz UN su naveli da je više od 300 osoba ubijeno, dok su demonstracije prerasle u jedan od najozbiljnijih izazova teokraciji u Iranu od Islamske revolucije 1979. godine.
Dok je vlada zauzela tvrd stav prema demonstracijama proteklih nekoliko mjeseci, neki su zvaničnici počeli imati pomirljiviji ton dok govore o problemima s kojima se susreće Iran, koji se bori pod teretom paralizirajućih američkih sankcija. zbog teheranskog nuklearnog programa.
U intervjuu od 4. decembra za iransku državnu radioteleviziju, zamjenik ministra sigurnosti Majid Mirahmadi rekao je da "glavni uzrok" protesta nije ekonomski.
"Ovo je problem, ali ne i glavni uzrok", rekao je Mirahmadi. "To je protest protiv nepravde."
Predsjednik Ebrahim Raisi rekao je 3. decebra da su iranski islamski temelji sadržani u Ustavu, ali da "postoje metode provedbe Ustava koje mogu biti fleksibilne".
Mahsa Amini je preminula 16. septembra, tri dana nakon što je uhapsila moralna policija u Teheranu. Protesti u znak podrške ženama u Iranu organizovani su u prethodna dva mjeseca širom svijeta.
Hidžab je postao obavezan četiri godine nakon revolucije 1979. koja je zbacila monarhiju koju podržavaju Sjedinjene Američke Države (SAD). Tada je uspostavljena Islamska Republika Iran.
Policajci za moral su prvobitno izdavali upozorenja prije nego što su počeli da hapse žene prije 15 godina. Odrede su obično činili muškarci u zelenim uniformama i žene obučene u crne čadore, odjeću koja im pokriva glavu i gornji dio tijela.
Uloga jedinica je evoluirala, ali je uvek bila kontroverzna čak i među političarima koji su se kandidovali na predsjedničkim izborima.
Norme odijevanja su se postepeno mijenjale, posebno pod bivšim umjerenim predsjednikom Hasanom Rohanijem, kada je postalo uobičajeno da žene na ulici nose farmerke sa širokim šarenim maramama.
Međutim, u julu 2022. njegov nasljednik, ultrakonzervativni Raisi, pozvao je na mobilizaciju "svih državnih institucija za sprovođenje zakona o maramama".
Raisi je tada optužio da su "neprijatelji Irana i islama gađali kulturne i vjerske vrijednosti društva širenjem korupcije".
Uprkos tome, mnoge žene su nastavile da krše pravila, posebno u većim gradovima.
Iranski regionalni rival Saudijska Arabija je takođe angažovala policiju za moral da sprovede pravila oblačenja žena i druga pravila ponašanja, da bi od 2016. minimalizovala njenu ulogu u nastojanju da se distancira od strogog imidža koji prati tu islamsku državu.