Iranski parlament donosi zakon koji bi zabranio većinu kućnih ljubimaca u ime zaštite zemlje od opasnog utjecaja "nečistih" životinja. Zašto?
U zakonu za "zaštitu javnih prava protiv opasnih i štetnih životinja" koji su pripremili konzervativni zakonodavci tvrdolinijaši 17. novembra, Irancima će biti zabranjeno da budu vlasnici, uzgajaju i transportuju pse, mačke, zečeve i druge uobičajene kućne ljubimce.
Držanje "divljih životinja" kao što su zmije, gušteri, krokodili, kune, majmuni, magarci i kornjače takođe će biti zabranjeno ako zakon bude odobren, a prekršiovi bi bili podvrgnuti strogim kaznama, piše Radio Farda Radija Slobodna Evropa (RFE/RL).
Padžam Mohebi, član iranskog Društva veterinara narugao se ideji da se tako raznovrsna lista životinja stavlja u isti koš.
"Po mom mišljenju kao veterinara, definitivno, zec, miš, krokodil, pas, mačka i kornjača ne mogu da se stavljaju u istu kategoriju u smislu opasnih životinja", rekao je za Radio Farda RFE/RL 18. novembra. "U kom smislu opasni?", pitao je, napominjući da u slučaju egzotičnih kućnih ljubimaca kao što su krokodili, postoje određeni zdravstveni protokoli.
'Nečisti, neislamski'
Vlasti su proteklih godina pokušale da nametnu slična ograničenja protiv životinja u kućama dok je držanje pasa i drugih kućnih životinja postalo popularnije uprkos argumentima klerikalnog establišmenta da je to nehigijenski i neislamski.
Slučajevi napada pasa lutalica na ljude takođe su potaknuli pozive na ograničenja.
Međutim, dok prethodni pokušaji da se ograniči držanje kućnih ljubimaca kroz lokalne zabrane šetanja i prevoza pasa uglavnom nisu uspjeli ili su naišli na otpor, najnoviji prijedlog bi bio na nacionalnom nivou i dolazi kada tvrdolinijaši povećavaju svoj uticaj nakon izbora ultrakonzervativnog predsjednika Ebrahima Raisija u junu.
Pod predloženim zakonom na čijem nacrtu je radilo 75 tvrdolinijaša u parlamentu sa 290 mjesta, Iranci koji budu uhvaćeni da posjeduju takve kućne ljubimce tri mjeseca nakon odobrenja zakona biće suočeni sa konfiskovanjem njihovih životinja i kaznom u iznosu od 10 do 30 prosječnih mjesečnih plata. Prema trenutnom iznosu prosječne plate to bi značilo da bi novčane kazne bile od 1.300 do 3.900 američkih dolara.
Vlasnici stanova koji ne budu pravila nametnuli svojim podstanarima biće izloženi istim kaznama, a policija bi bila dužna da istražuje pritužbe komšija na kršenje zakona.
Predloženim izmjenama postojećeg kaznenog zakona Irancima bi se takođe zabranilo šetanje svojih kućnih ljubimaca, a oni koji budu uhvaćeni da ih prevoze suočili bi se s kaznama i oduzimanjem vozila.
Izuzeti bi mogli biti seljaci, nomadi i stočari kojima su psi potrebni za život ili za čuvanje imovine, uz odobrenje lokalnih opštinskih i pokrajinskih odbora sastavljenih od članova policije, zdravstvenih odjeljenja, veterinarskih udruženja i vlade.
Određene organizacije, uključujući univerzitete i laboratorije, imale bi dozvolu da drže navedene životinje u svrhu naučnih istraživanja.
Mohebi je izrazio sumnju u način kojim se promišljalo o zakonu. "Nikakva naučna ekspertiza nije ušla u ovaj zakon", rekao je. "Nije bilo konsultacija s iranskim društvom veterinara. Sumnjam da je bilo koji veterinar konsultovan."
Još nije poznato kada će predloženi zakon biti razmatran.
'Zapadnjačka izopačenost' uzrok 'straha i panike'
Posjedovanje pasa je vruća tema u Iranu od 1979. godine i Islamske revolucije sa stavovima establišmenta da je to "moralno izopačeo" i znak zapadnjačkog uticaja.
Međutim, posljednjih godina, držanja pasa postalo je popularnije naročito među mladima i imućnijim slojevima društva koji svoje pse vide kao statusni simbol.
Trend je izazvao bijes tvrdolinijaša u zemlji, naročito u Teheranu, gdje su gradske vlasti ovog ljeta zabranile pse u gradskim parkovima i ulicama nakon pritiska konzervativaca.
Mohamad Hosein Hamidi, šef saobraćajne policije glavnog grada, takođe je u julu najavio da će policajci kažnjavati zbog psa koji u vozilima nisu zatvoreni u kavezima, rekavši da ometaju vozače. Društvo bi trebalo da "pokuša da uspostaviti islamski način života", objasnio je, dodajući da "uzgoj pasa izaziva strah i paniku" u javnosti.
Visoki zvaničnici takođe su se uključili, a glavni tužilac Mohamad Džafar Montazeri je rekao da bi iranska kultura trebala da bude u suprotnosti s onim što je opisao kao "degenerisana kultura Zapada", uključujući ljubav prema psima. Nazivajući pse "nečistim životinjama", Montazeri je rekao da oni "ne bi trebali da budu dio života muslimana".
Teheran je 2007. godine ograničio pse tako što su životinje stavljane u skloništa čak i u slučajevima kada su ih vlasnici šetali.
Poslanici su 2014. godine predložili zakon po kojem bi se kažnjavali ljude koji šetaju svoje pse u javnosti sa 74 udarca bičem, zapljenom životinje i novčanom kaznom od više od 3.500 dolara, mada ta mjera nije odobrena.
Taj zakon takođe je ciljao na majmune i pozivao da se konfiskovane životinje prebace u "zoološki vrt, šume ili pustinje", te da "promovisanje šetnje pasa" u medijima bude kriminalizovano.
Trenutni nacrt zakona ne spominje šta bi se moglo dogoditi sa životinjama koje su meta legislative, ali prethodni tretman uličnih životinja od strane vlasti izazvao je neslaganja građana i boraca za prava životinja.
Grafički primjeri okrutnosti prema životinjama objavljeni na društvenim mrežama posljednjih godina – uključujući jedan u kojem su psi lutalice u predgrađu Teherana viđeni kako umiru u mukama nakon što im je data injekcija nepoznate supstance, kao i slučaj koji je zabilježio lovca koji tuče svog psa – doveli su do protesta u iranskim gradovima.
Ovakvi napori, uključujući kampanje na internetu koje pozivaju da se uvedu zakoni koji spriječavaju zlostavljanje životinja rezultirali su nacrtom zakona o zabrani mučenja i zlostavljanja životinja.
U junu je zakon odobren u parlamentu nakon što je diskusija trajala godinama.
*(Napisao: Michael Scollon prema izvještavanju RFE/RL Radio Farda; priredila: Asja Hafner)
Facebook Forum