Indijski naučnici planiraju da 'posiju oblake' prvi put kako bi izazvali obilne kiše u nekim dijelovima Nju Delhija u nadi da će tako uspjeti da umanje ogromne količine smoga u trenutno najzagađenijem gradu na svijetu, saopšteno je u četvrtak 9. novembra,
Svake godine kvalitet vazduha opada u Delhiju uoči zime, kada hladan vazduh zadržava onečišćivače iz različitih izvora, uključujući vozila, industriju, građevinsku prašinu i spaljivanje poljoprivrednog otpada.
Naučnici očekuju nešto oblaka nad gradom oko 20. novembra i nadaju se da će to biti dovoljno i s dovoljno visokim sadržajem vlage, da izazove jaku kišu putem, rekla je Manindra Agrawal, naučnica koja vode testove u borbi protiv zagađenja.
Projekt, za koji se procjenjuje da košta 10 miliona rupija (120.000 dolara) za 100 kvadratnih kilometara uključivao bi prskanje u oblake mješavine soli koja sadrži srebrni jod, rekla je Agrawal.
"Ne očekujemo toliki oblak koji će prekriti cijeli Delhi, ali nekoliko stotina kilometara bilo bi dobro", rekla je ona je za agenciju Reuters.
Lokalna vlast grada u kojem živi 20 miliona ljudi, koji se prostire na otprilike 1.500 kvadratnih kilometara već je zatvorila sve škole, zaustavila građevinske aktivnosti i rekla da će nametnuti ograničenja na korištenje vozila radi kontrole zagađenja.
Indeks kvalitete vazduha u gradu bio je 506 rano u četvrtak (9. novembra), što je švajcarska grupa IQAir kategorisala kao "opasno".
Delhiju je potrebna jaka i široka kiša da ispere zagađivače, a slaba kiša bi mogla pogoršati situaciju, rekao je Gufran Beig, osnivač i direktor savezne vladine agencije za praćenje kvalitete vazduha SAFAR. Beig je dodao da trenutno strujanje vazduha nosi u Delhi dim od spaljivanja žetvenih ostataka u državama Punjab i Haryana. Ali grad takođe ima vlastite izvore onečišćenja i trenutno gotovo da nema vjetra.
Vlada Delhija traži odobrenje za projekt od Vrhovnog suda, koji razmatra peticije u vezi sa zagađenjem.
Nekoliko zemalja je koristilo 'sijanje oblaka' za izazivanje kiše, poboljšanje kvaliteta vazduha i navodnjavanje usjeva u vrijeme suše, uključujući Meksiko, Sjedinjene Države, Kinu, Indoneziju i Maleziju.
Međutim, 2021. godine plan za 'sijanje oblaka' iznad planina Novog Meksika kako bi se povećale količine snijega povučen je nakon optužbi da bi mogao otrovati ljude i okoliš.