Ruski opozicioni političar Ilija Jašin, koji služi zatvorsku kaznu od osam i po godina zbog kritika invazije Moskve na Ukrajinu, smješten je u samicu neposredno prije planiirane posjete njegovih roditelja.
Jašin je na svom Telegram kanalu 22. maja rekao da ga je zatvorska uprava 17. maja poslala u samicu na 15 dana jer je tri minuta zakasnio sa izlaskom iz barake nakon jutarnje naredbe za buđenje.
Ruski opozicionar tvrdi da je uprava to učinila namjerno, kako bi se poremetio njegov trodnevni boravak s roditeljima u prostorijama kaznene kolonije.
“Odnosno, nisu samo poremetili posjetu, već su to učinili na način da su moji otac i majka sa torbama prepješačili 300 kilometara i na vratima kolonije čuli da im je sin u samici i da se moraju vratiti”, napisao je Jašin.
On je rekao da je vodstvo kolonije suočeno sa zadatkom da poveća pritisak na njega iz političkih razloga i da je moralno spreman za to.
"Ali ne razumijem zašto moja majka treba da pati", dodao je.
Početkom aprila, Jašin je poslat u samicu na deset dana odmah nakon kratkog susreta sa majkom.
Zatvorski službenici tada su ga optužili da je prekršio zabranu skidanja jakne prije nego što je sjeo za doručak.
"Pravi razlog je kontinuirani pritisak na političke zatvorenike, njihova namjerna izolacija ne samo od spoljnog svijeta, već i od drugih osuđenika, pokušaj da im se oduzme njihova volja, da ih se potisne, slomi”, rekao je tada njegov advokat Mihail Birjukov.
Zatvorski službenici su ga i prije toga više puta do sada kažnjavali za sitne prekršaje.
Sud u Moskvi osudio je Jakšina u decembru 2022. na osam i po godina zatvora zbog kritikovanja vojne ofanzive protiv Ukrajine.
Optužba protiv njega bazirala se na njegovim objavama na YouTube-u o zločinima koje je počinila ruska vojska u ukrajinskom gradu Buča.
Jakšin je proglašen krivim za "širenje lažnih informacija" o vojsci, kao i za osudu ubistva civila u Buči, za koje Rusija odbacuje krivicu.
Saradnik Alekseja Navaljnog, koji preminuo je 16. februara u arktičkom zatvoru pod nerazjašnjenim okolnostima, osuđen je na osnovu kontraverznog zakona protiv diskreditacije vojske
Novinari RSE u zatvoru
Novinari Radija Slobodna Evropa koji su nepravedno zatvoreni ili su proveli vrijeme u zatvoru.
Alsu Kurmaševa je novinarka Tatarsko-baškirskog servisa RSE u Pragu u Češkoj koja ima američko i rusko državljanstvo. Optužena je da se nije registrovala kao strani agent, što je krivično djelo za koje je maksimalna kazna pet godina zatvora. Alsu Kurmaševa je oslobođena 1. avgusta 2024. godine u najvećoj razmjeni zarobljenika između Rusije i Zapada od okončanja Hladnog rata, zajedno sa još 26 osoba iz sedam različitih država.
Među novinarima RSE koji su zatvoreni u Bjelorusiji su Ihar Losik bloger saradnik Bjeloruskog servisa RSE. Uhapšen je u junu 2020. i osuđen na 15 godina zatvora.
Andrej Kuznečik je web urednik Bjeloruskog servisa RSE. Uhapšen je u novembru 2021. i osuđen na šest godina zatvora zbog optužbi za ekstremizam. Losik i Kuznečik su zatvoreni u Bjelorusiji.
Vladislav Jesipenko je saradnik Crimea.Realities, reporterskog projekta Ukrajinskog servisa RSE koji je zatvoren na poluostrvu Krim. Trenutno služi petogodišnju kaznu zbog lažnih optužbi za posjedovanje eksploziva.
Detaljnije o njihovim slučajevima možete čitati ovdje.