Dostupni linkovi

Hrvatska će provjeriti je li arapski investitor zakonito kupio ruski udjel u Fortenovi


Hrvatski premijer je podsjetio da se hrvatska Vlada izborila za iznimku u Europskoj uniji za prodaju udjela Sberbanke do 31. listopada, jer je to kompanija dugo najavljivala i postojao je interes da se to riješi
Hrvatski premijer je podsjetio da se hrvatska Vlada izborila za iznimku u Europskoj uniji za prodaju udjela Sberbanke do 31. listopada, jer je to kompanija dugo najavljivala i postojao je interes da se to riješi

Investitor iz Ujedinjenih Arapskih Emirata izvijestio je hrvatsku javnost da je kupio udjel ruske Sberbank u vlasništvu koncerna Fortenova, bivšeg Agrokora, no hrvatske vlasti i sama kompanija nemaju o tome nikakve službene informacije. Iz Vlade kažu kako će sve provjeriti, a da je najvažnije da kompanija normalno posluje.

Hrvatski premijer Andrej Plenković je na margini sastanka Berlinskog procesa sa vidljivom rezervom komentirao vijest da je investitor iz Ujedinjenih Arapskih Emirata Saif Alketbi od Sberbanke otkupio 43,4 posto udjela koncerna Fortenova od ruske državne Sberbank, koja je aktualno pod europskim sankcijama.

"Ovo što se dogodilo sada je da iz Sberbank nisu nikoga informirali, ni nas ni Upravu Fortenove. Vidjet ćemo uopće o kome se radi, je li transakcija zakonita i da li je stvarni ulagač ovaj gospodin koji se sada intenzivno pojavio u medijiima uz PR agenciju. Moramo jako dobro sagledati što se tu sve događa. Nama je najbitnije da kompanija normalno funkcionira", kazao je.

Zašto je propala kupovina od strane mirovinskih fondova?

Plenković je podsjetio da se hrvatska Vlada izborila za iznimku u Europskoj uniji za prodaju udjela Sberbanke do 31. listopada, jer je to kompanija dugo najavljivala i postojao je interes da se to riješi.

"Postojao je ozbiiljan interes i priprema hrvatskih mirovinskih fondova koji su tražiili odobrenja, a Vlada ih je u potpunosti i pravovremeno dala. Na kraju se to nije realiziralo jer se dio suvlasnika u jednom fondu odlučio ne participirati u toj transakciji, i ta se transakcija na žalost nije realizirala", podsjetio je Plenković.
Tada je on tražio da se uključe i hrvatske obavještajne službe i ispitaju što se događa.

"To je sve bilo neformalno i neslužbeno i nikakvih tu upliva bilo koga sa strane Vlade nije bilo ni na što", kazao je.

Prema navodima medija, kupovini Sberbankovog udjela u Fortenovi usprotivio se njemački osiguravajući div Allianz, koji je u Hrvatskoj vlasnik AZ mirovinskog fonda.

Ivanković: Ovo nije iznenađenje

Za ekonomskog analitičara i višeg predavača na Prag City University Željka Ivankovića ova situacija nije iznenađenje.

"Vrijeme je velikih poremećaja. Sberbanka je pod sankcijama kao ruska banka. Ujedinjeni Arapski Emirati otkud dolazi taj fond nisu pod sankcijama, i imaju stanovite koordinacije s ruskom stranom. Nije iznenađenje još zbog nečega – kada su ovako veliki poremećaji, onda je puno spekulacija, i puno je onih koji su spremni na sebe preuzeti rizik", pojašnjava Ivanković.

Po njegovoj ocjeni, arapski fond odlučio je preuzeti to vlasništvo, premda je rizično, procjenjujući da će dobro proći.

"S kim oni sve imaju dogovore – s Rusima, s Amerikancima, budući da i Amerikanci imaju svoj interes u Fortenovi preko 'Knighthead' fonda, kakve sve oni imaju argumente u Europskoj uniji, to mi u ovom trenutku ne znamo. Ali nije prvi puta da se ovako nešto događa i da detalji malo po malo izlaze na vidjelo", kaže naš sugovornik.

Todorić tvrdi da je za sve kriv – Plenković

Bivši vlasnik posrnulog koncerna Agrokor, sada Fortenova Ivica Todorić odmah je opovrgao Vladinu izjavu da je za ruski kapital u kompaniji odgovoran Todorić, koji se zadužio kod ruskih banaka.

"Suvlasnička uloga Sberbanke u Agrokoru je rezultat eksproprijacije Agrokora koja se dogodila nakon zloupotrebe položaja i ovlasti Plenkovića! Sve s razlogom da se izvrši nalog Plenkovićevih naredbodavaca da preda strateške nacionalne interese Republike Hrvatske u korist Rusa, Sberbanka i VTB Banke", priopćio je Todorić za N1.

U Fortenovi kažu kako nisu imali službenih informacija o ovoj transakciji.

Oporba je prozvala vladajuće stranke zbog ove transakcije. Sandra Benčić iz Zeleno-lijevog bloka kazala je kako će iznova na Predsjedništvu Sabora ponoviti zahtjev svoje stranke za osnivanjem Nacionalnog odbora za praćenje provedbe sankcija Rusiji i Bjelorusiji, kako bi se znalo ulazi li sumnjivi kapital u Hrvatsku.

U priopćenju marketinške agencije koju je investitor iz UAR angažirao u Hrvatskoj, on je predstavljen kao kao iskusan ulagač koji ima značajne investicije u više sektora. Diplomirao je računovodstvo na Sveučilištu Ujedinjenih Arapskih Emirata, a titulu počasnog doktora ekonomije i menadžmenta u vladinim organizacijama dodijelilo mu je Sveučilište humanističkih znanosti i ekonomije iz Lugana u Švicarskoj.

Što je Fortenova

Fortenova Grupa je najveći maloprodajni lanac i proizvođač hrane na području jugoistočne Europe, a nastala je nakon nagodbe vjerovnika bivšeg Agrokora u travnju 2019., kada su potraživanja od Agrokora pretvorena u udjele u restrukturiranom koncernu Fortenova.

Fortenova djeluje na tržištima Hrvatske, Slovenije, Bosne i Hercegovine, Srbije, Crne Gore i Sjeverne Makedonije, te zapošljava oko 50.000 ljudi.

Iako je opterećena sa 1,5 milijarde eura kredita, Fortenova posluje pozitivno i uredno vraća rate duga. I druga ruska banka VTB je svoj kredit Agrokoru zamijenila za sedam posto vlasništva u Fortenovi. I VTB je pod sankcijama.

XS
SM
MD
LG