"Samostalna demokratska srpska stranka (SDSS), prema odluci Predsjedništva i Glavnog odbora stranke od prošle subote, na izbore za Europski parlament izlazi samostalno", kazao je za Radio Slobodna Europa (RSE) predsjednik SDSS-a, Milorad Pupovac, koji će biti i nositelj liste.
Odluka je donesena nakon nekoliko razgovora o mogućim zajedničkim kandidacijskim listama s drugim strankama, kazao je.
Izbori će se održati 26. svibnja, i iz Hrvatske bira se 12 zastupnika.
Govoreći o ciljevima kampanje, Pupovac je kazao da je cilj dvostruk.
"Naš cilj je da kampanja ima emancipatorsku svrhu, svrhu u kojoj će i SDSS i njezini birači i svi oni koji se mogu složiti s njezinim politikama učiniti sve da Srbi u Hrvatskoj, da politika u Hrvatskoj nije pod pritiskom netolerancije, govora mržnje i opakih tendencija historijskog revizionizma, i – istovremeno – da nije pod pritiskom dubokih i manipulatorskih politika prema tome kakvo mjesto treba hrvatska imati unutar Europske unije, gdje se lažnim idejama o obnovi suverenizma gdje se smatra da će hrvatskoj i hrvatskim građanima tako biti bolje, i – s treće strane – lažnim uvjerenjem kako će zaustavljanje procesa proširenja Europske unije na druge zemlje bivše Jugoslavije i Europi i Hrvatsko biti bolje. SDSS će na tome i na nizu drugih elemenata graditi svoj program i svoje nastupe prema biračima i prema europskoj politici", ocjenjuje Milorad Pupovac.
Pupovac ne razmišlja o mogućnosti da se SDSS do predaje kandidacijskih lista za 13 dana predomisli oko samostalnog istupa na europskim izborima.
"Ponavljam, to je odluka Predsjedništva i Glavnog odbora. Glavni odbor je ovlastio Predsjedništvo da sastavi kandidacijsku listu i na tome se radi. Ovoga trenutka ne vidimo nikakvu vjerojatnost ili mogućnost da se ta odluka promijeni u nekom pravcu", navodi Pupovac.
Imena kandidata za Europske izbore još nisu definirana, osim što će on kao predsjednik stranke biti nositelj liste, kazao je.
"Određeni su kriteriji po kojima će Predsjedništvo sastavljati listu. To je prije svega da se ispuni zakonski uvjet o broju žena na listi, zatim tu je interes stranke i zajednice da bude ispunjen regionalni princip, kao i da bude dovoljno mladih snaga unutar stranke i unutar zajednice. Četvrti je princip da budemo otvoreni i za nestranačke ljude koji se mogu pridružiti idejama i ciljevima stranke", riječi su Pupovca.
- Može vas interesirati - Šaškor: Pupovac zamjenska meta za Plenkovića
Hoće li i nekadašnji savjetnik bivšeg hrvatskog predsjednika Ive Josipovića, politolog Dejan Jović biti na listi, zanimalo nas je.
"O tome još nije donesena odluka, ali se s njim razgovara", kazao je RSE predsjednik SDSS-a.
Mediji su posljednjih tjedana špekulirali o dvoje mogućnosti – da Pupovac i SDSS formiraju zajedničku listu s dvjema manjim strankama vladajuće koalicije – Hrvatskom narodnom strankom i Hrvatskom socijalno-liberalnom strankom i ostalim zastupnicima manjina, ili - što se potenciralo posljednjih dana – da iziđu na europske izbore s tzv. amsterdamskom koalicijom manjih oporbenih stranaka liberalne orijentacije. Očito niti jedni niti drugi razgovori nisu doveli do nekog dogovora.
Analitičari kao svojevrsnu "add value" Pupovčeve stranke vide potencijalne glasove birača – hrvatskih građana srpske nacionalnosti, pogotovo onih koji žive u Srbiji, BiH i drugim zemljama, a na njih je u utorak apelirao objavom na Twitteru i Dejan Jović.
Milorad Pupovac bio je kandidat i na prvi izborima za Europski parlament 2014. godine. Bio je 11. na listi "kukuriku koalicije" okupljene oko Socijaldemokratske partije Hrvatske, ali je preferencijalnim glasanjem sakupio 25.000 glasova, i svega mu je 1.500 glasova manjkalo da ode u Europski parlament.
Hrvatska predsjednica Kolinda Grabar Kitarović raspisala je 26. ožujka izbore za Europski parlament za 26. svibnja. Otada kreće rok od 14 dana za dostavljanje kandidacijskih lista. Na svakoj listi mora biti 12 kandidata, i žena ne smije biti ispod 40 posto.