Dostupni linkovi

Hovenier: Imamo puno poverenje u EU kao posrednika u dijalogu Kosova i Srbije


Američki ambasador u Prištini Jeffrey Hovenier
Američki ambasador u Prištini Jeffrey Hovenier

Sjedinjene Američke Države (SAD)imaju puno poverenje u Evropsku uniju(EU) kada je u pitanju posredovanje u dijalogu između Kosova i Srbije, rekao je američki ambasador u Prištini Džefri Hovenijer (Jeffry Hovenier) na Samitu o miru i demokratiji 20. septembra.

"SAD imaju puno poverenje u EU u njenom posredovanju u dijalogu, SAD imaju puno poverenje u visokog predstavnika (EU, Žozepa) Borelja i specijalnog predstavnika (za dijalog Kosova i Srbije Miroslava) Lajčaka, kao objektivne realizatore ove politike", rekao je Hovenier.

Ova izjava ambasador SAD dolazi dva dana nakon što je premijer Kosova Aljbin (Albin) Kurti optužio Lajčaka da je "jednostran", te da se "pozicionirao protiv Kosova".

Kurti je 18. septembra na konferenciji za novinare u Prištini, nakon neuspele runde dijaloga na visokom političkom nivou u Briselu, rekao da je njemu izgledalo kao da "postoji koordinacija" između predsednika Srbije Aleksandra Vučića i Lajčaka da se kreira "alternativni scenario u kome se polovina dogovora ne bi sprovela".

S druge strane, visoki predstavnik EU Josep Borell je za neuspele razgovore okrivio kosovskog premijera jer nije prihvatio "kompromisni predlog" za implementaciju sporazuma o normalizaciji odnosa.

Ambasador SAD Hovenier podvlači da je važno da svi akteri u ovom procesu prihvate situaciju u kojoj se nalaze i "igraju poker sa kartama koje su im podeljene".

"majući u vidu ovu viziju, rad na normalizaciji odnosa, na punoj primeni Ohridskog sporazuma i Aneksa sa obe strane, je nešto što je naše očekivanje, put napred", rekao je Hovenier.

EU je 19. septembra navela da ne želi da komentariše optužbe premijera Kosova Aljbina Kurtija na račun evropskog posrednika za dijalog Mirosava Lajčaka, ali da ih svakako ocenjuje neosnovanim.

Sporazum o normalizaciji odnosa između Prištine i Beograda, koji su dve strane prihvatile krajem februara a marta usaglasili aneks dokument za njegovu implementaciju, ne predviđa međusobno priznanje na kome insistira Kosovo.

Njime se pak od Srbije traži da prihvati kosovska dokumenta i simbole. Strane bi, pored ostalog, trebale i da realizuju sve do sada postignute dogovore u okviru dijaloga, uključujući Zajednicu opština sa srpskom većinom koja bi Srbima na Kosovu dala veću autonomiju.

Kosovo i Srbija vode dijalog uz posredovanje EU od 2011. Ovaj proces podržavaju SAD.

Poslednja runda dijaloga je bila i prvi sastanak Kurtija i Vučića nakon krize na severu Kosova, koja je izbila krajem maja zbog ulaska albanskih gradonačelnika u opštinske zgrade na severu gde živi većinsko srpsko stanovništvo.

Lokalni Srbi, koji su bojkotovali aprilske izbore, ne prihvataju nove gradonačelnike, a SAD i EU su zatražile smirivanje tenzija i raspisivanje novih izbora.

XS
SM
MD
LG