Dostupni linkovi

Hod protiv nasilja nad ženama u BiH


Protest zbog nasilja nad ženama u Mostaru, 4. 12. 2024.

Protestna šetnja protiv nasilja nad ženama održana je 4. decembra u Mostaru.

Iz udruženje građana "Novi put", koje provodi aktivnosti s ciljem borbe protiv rodno zasnovanog nasilja, kažu da su željeli poslati poruku podrške ženama i naglasiti nultu toleranciju prema bilo kakvom obliku nasilja, uključujući fizičko, psihičko, ekonomsko, seksualno i digitalno.

Abida Pehlić, predsjednica udruženja, kazala je da su, prije svega, željeli potaknutu svakog ko je bio žrtva nasilja u Bosni i Hercegovini da to prijavi policiji.

"Da to ne skriva u sebi, već time potakne i druge žrtve nasilja da to isto učine", kazala je Pehlić.

Ona je kazala kako se prije dva dana, dvjestotinjak metara od njihove kancelarije ubijena jedna žena, a na rasvjetljavanju slučaja još rade policija i tužilaštvo.

"Vjerovatno je svaki dan deset puta prošla kraj nas, a da nije svratila i pitala čime se mi to bavimo i možemo li joj nekako pomoći", dodala je Pehlić.

Protestna šetnja kojom se željelo ukazati na sve više slučajeva femicida u Bosni i Hercegovini, u Mostaru, 4. 12. 2024.
Protestna šetnja kojom se željelo ukazati na sve više slučajeva femicida u Bosni i Hercegovini, u Mostaru, 4. 12. 2024.

Alma Kajtaz, iz Udruženja "Novi put", kazala je da je povećan broj prijava u njihovom savjetovalištu.

"Naše psihoterapeutkinje su prebukirane. To je problem cijele zajednice i moraju se uključiti ne samo sve institucije već i svi ljudi", kazala je.

Nataša Jekić, bivša mostarska gradska vijećnica, kazala je da 30 godina radi s djecom kao voditeljica Plesnog kluba MoStars.

"Smatram da te djevojčice, danas žene, nisu u ovom gradu zaštićene. Problem je u zakonima, koje mi ne možemo promijeniti, ali mi možemo izaći i javno izreći svoje negodovanje. Svoju djecu učim da poštuju druge i da se bore za svoja prava", kazala je Jekić.

Iz Udruženja Novi put su naveli kako je ove godine u BiH ubijeno devet žena. Samo u periodu između 2021. i 2022. godine, ubijeno je 19 žena, prema podacima Visokog sudskog i tužilačkog vijeća (VSTV) BiH. Prema podacima misije Organizacije za evropsku sigurnost i saradnju (OSCE), gotovo polovina žena u BiH iskusila je neki oblik nasilja od svoje 15. godine.

U Mostaru se u ponedjeljak, 2. decembra dogodio slučaj koji se dovodi u vezu sa nasiljem nad ženama.

Kako je saopćeno iz Ministarstva unutrašnjih poslova (MUP) Hercegovačko-neretvanskog kantona (HNK), 2. decembra u 18:30 sati građani su obavijestili policiju da se u Ulici Bulevar narodne revolucije na broju 13 čuje svađa sa prvog sprata, te galama i zapomaganje ženskog lica.

Policija je na mjestu događaja zatekla radnike Hitne pomoći, koji su žensku osobu inicijala I.Ž., rođenu 1985. godine, smještali u kola Hitne pomoći, te kazali policiji da je navedena žena zadobila prostrijelnu ranu u predjelu stomaka.

"Pripadnici policije ulaskom u stan zatiču lice Đ.Đ. (1979) iz Mostara koji je tom prilikom izjavio kako su on i I.Ž. tokom dana konzumirali kokain te se posvađali, da bi se nakon svađe navedena pojavila sa pištoljem, te sama sebe upucala u stomak", stoji u saopćenju MUP-a HNK-a.

Navodi se i da je Đ.Đ. lišen slobode i zadržan u službenim prostorijama radi kriminalističke obrade.

O svemu je upoznat i tužilac koji vodi istragu.

"SVE U 16" je akcija koju Udruženje "Novi put" organizira u sklopu globalne inicijative 16 dana aktivizma protiv nasilja nad ženama, koja traje od 25. novembra do 10. decembra svake godine.

Cilj je podizanje svijesti o problemu nasilja nad ženama i djevojčicama, promoviranje ljudskih prava i aktivno djelovanje kako bi se spriječili i eliminirali svi oblici nasilja.

Nasilje nad ženama

Kakvi ožiljci ostaju nakon nasilja? Kako porodice i žrtve nasilja nastavljaju dalje sa životima zauvijek obilježenim traumom?

Uprkos Istanbulskoj konvenciji i zakonskim okvirima rodno uslovljeno nasilje je i dalje sveprisutno u zemljama Zapadnog Balkana.

U "Ispričajte mi" pronađite priče onih koji su preživjeli rodno zasnovano nasilje, kao i svjedočenja porodica žena kojih više nema.

Saznajte i kako prijaviti nasilje u Bosni i Hercegovini, Srbiji, Hrvatskoj, Crnoj Gori, Kosovu i Sjevernoj Makedoniji.

XS
SM
MD
LG