Dostupni linkovi

U Srbiji uhapšeno 13 osumnjičenih za šverc šest tona kokaina


Policija Srbije, ilustrativna fotografija
Policija Srbije, ilustrativna fotografija

Tužilaštvo Srbije za organizovani kriminal (TOK) saopštilo je da je uhapšena grupa osoba osumnjičenih za međunarodnu trgovinu drogom.

Prema saopštenju Tužilaštva, posle višemesečnog predistražnog postupka na teritoriji Beograda, Niša, Lazarevca, Subotice i Zrenjanina uhapšeno je 13 osoba.

Načelnik uprave kriminalističke policije Ninoslav Cmolić je izjavio da se uhapšeni u Srbiji sumnjiče da su "najveći trgovci kokainom sa Balkana".

Kako je rekao, organizacija "balkanski kartel" razotkrivena je uz pomoć Evropola.

Prema rečima Cmolića, veruje se da taj kartel "stoji iza višetonskih pošiljki kokaina koje su stigle u Evropu iz Kolumbije, Brazila, Ekvadora, ali i preko zapadne Afrike".

"Ova akcija rezultirala je uklanjanjem najveće kriminalne organizacije za trgovinu drogom sa Balkana", dodao je on.

Na teritoriji Srbije uhapšeni su M.S. i M.L, osumnjičeni da su organizatori kriminalne grupe, i još 11 lica koja se sumnjiče da su bili vođe nezavisnih ćelija kriminalne organizacije.

Kako je rekao Cmolić, za razotkrivanje kartela bile su ključne informacije sa mobilne aplikacije Skaj.

"Najmanje sedam tona zaplenjenog kokaina tokom 2020. godine dovodimo u vezu sa danas uhapšenim vođama i ranije uhapšenim članovima pomenutog kartela", izjavio je načelnik kriminalističke policije.

Dodao je da sadašnje informacije pokazuju da je "balkanski kartel" funkcionisao samostalno.

"Da li je bio povezan sa drugim klanovima, to će istraga pokazati u narednim danima i mesecima", dodao je.

Naglasio je da je istraga u toku i da se i dalje vrše pretresi na više lokacija u Srbiji.

Tužilaštvo Srbije za organizovani kriminal j saopštilo da je organizovana kriminalna grupa delovala i na području Kariba na Arubi, te da je u februaru 2022. za samo jednu isporuku droge ugovorila iznos od 4,5 miliona evra.

Navedeno je da ovu organizovanu kriminalnu grupu čini 20 osoba osumnjičenih za međunarodnu trgovinu narkoticima.

"Od sedmoro koji nisu uhapšeni, dve osobe nalaze se na izdržavanju kazne zatvora, odnosno pritvora, po rešenjima Holandije i Perua. Jedna je u pritvoru po drugom osnovu u Nišu i četiri su u bekstvu“, saopštilo je Tužilaštvo za organizovani kriminal.

TOK je precizirao da su preko međunarodne pravne pomoći prikupljeni dokazi koji se odnose na korišćenje Skaj aplikacije i dokazi koji se odnose na predmetne zaplene od drugih država, pre svega Francuske.

Zaplene kokaina, koje se dovode u vezu sa ovim kartelom, bile su van teritorije Srbije.

Najveća zaplena, oko pet tona kokaina, bila je na ostrvu Aruba u karipskom moru.

U Belgiji su zaplenjene 1,2 tone kokaina, dok je 743 kilograma zaplenjeno u Holandiji.

Jedno od najvećih suđenja za šverc narkotika u Srbiji u protekle dve decenije bio je proces optuženom Darku Šariću, koji je 12. oktobra 2022. odlukom Apelacionog suda pravosnažno osuđen na 14 godina zatvora zbog organizovanja šverca 5,7 tona kokaina iz Latinske Amerike u Zapadnu Evropu tokom 2008. i 2009.

On se pre devet godina predao vlastima Srbije zbog optužbi za trgovinu drogom.

Njemu se u Beogradu sudi u još dva postupka; za pranje novca novca stečenog kokainom u procesu koji traje od 2011. i zbog sumnje da je 2020. iz pritvora organizovao novu kriminalnu grupu u kojoj je imao 14 saradnika.

Šta je Skaj aplikacija?

Šira javnost u Srbiji se sa postojanjem Skaj aplikacije upoznala nakon što su 4. februara 2021. godine uhapšeni Veljko Belivuk i članovi njegove grupe koji se terete za pet ubistava, otmicu i silovanje, trgovinu drogom i oružjem.

Zaplenjena su bila 44 Skaj telefona, a predsednik Srbije Aleksandar Vučić je u direktnom prenosu televizija sa nacionalnom frekvencijom 6. marta prikazao tri fotografije beživotnog tela muškarca i odrubljene glave.

Vučić je tada rekao da je deo dokaza u istrazi pribavljen iz sadržaja telefona koji su imali poseban zaštićeni sistem Skaj.

Ista aplikacija poslužila je kao prozor u tajne kanale komunikacije kriminalaca širom sveta.

Belgijski i holandski detektivi su se nakon "krekovanja“ Skaj aplikacije infiltrirali u komunikacije na aplikaciji i sredine februara 2021. su uživo čitali prepiske koje su se razmenjivale na oko 70.000 uređaja. Presreli su oko milijardu poruka i otkrili informacije o kriminalnim organizacijama, posebno u oblasti Antverpena.

Podaci dobijeni iz Skaj komunikacije doveli su do hapšenja i u Bosni i Hercegovini i Crnoj Gori.

XS
SM
MD
LG