Dostupni linkovi

Na Haitiju porast nasilja i trgovine oružjem, upozorava UN


Protest na Haitiju (arhivska fotografija: septembar 2022. godine)
Protest na Haitiju (arhivska fotografija: septembar 2022. godine)

Sve više oružja sve većeg kalibra krijumčari se na Haiti u većim količinama, a nasilje dostiže nivo koji nije viđen decenijama, objavljeno je u izveštaju Ujedinjenih nacija (UN) u subotu, 4. marta.

Pištolji, a ponekad čak i teški mitraljezi "sada se krijumčare u kontekstu brzog pogoršanja bezbednosti", navela je Kancelarija UN za drogu i kriminal (UNODC), a prenosi AFP.

Haiti se godinama nalazi u dubokoj ekonomskoj, bezbednosnoj i političkoj krizi. Tu situaciju je pogoršalo ubistvo predsednika Jovenela Moiza u julu 2021. godine.

Broj zabeleženih ubistava porastao je sa 1.141 u 2019. na 2.183 u 2022, a broj kidnapovanja sa 78 na 1.359, pri čemu bande kontrolišu više od polovine nacionalne teritorije, piše u izveštaju u kojem je izraženo "žaljenje zbog uticaja šverca na višestruke krize na Haitiju".

UNODC je napravio izveštaj na osnovu podataka o povećanju zaplene vatrenog oružja, izveštaja obaveštajnih službi i odluka pravosudnih organa.

Većina oružja dolazi iz SAD i prvo prolazi kroz Floridu, gde pripadnici haićanske dijaspore sakrivaju oružje u kontejnere sa svakodnevnom robom koja se šalje u Haiti.

Pištolji koji se legalno prodaju za manje od 500 dolara u SAD, mogu se kupiti za 10.000 dolara u Haitiju.

"Porozne granice Haitija ozbiljno dovode u pitanje kapacitete nacionalne policije, carine, graničnih patrola i obalske straže sa nedovoljno resursa i osoblja, koji su i sami na meti bandi", navodi UNODC.

Bande najčešće koriste puške AK47, AR15 i jurišne puške.

Kanada je rasporedila dva vojna broda kod Haitija da vrše nadzor i podržavaju napore lokalne policije da kontroliše bande.

Preporučujemo

XS
SM
MD
LG