Dostupni linkovi

UN odobrile misiju na Haitiju za borbu protiv bandi


Policajci ispaljuju suzavac tokom protesta u Port-o-Prensu zbog manjka bezbednosti, 14. avgust 2023.
Policajci ispaljuju suzavac tokom protesta u Port-o-Prensu zbog manjka bezbednosti, 14. avgust 2023.

Savet bezbednosti Ujedinjenih nacija odobrio je u ponedeljak stranu bezbednosnu misiju na Haitiju, godinu dana pošto je ta karipska zemlja tražila pomoć u borbi protiv nasilnih bandi.

Savet bezbednosti je takođe proširio embargo UN na oružje kako bi se obuhvatile sve bande. Embargo se ranije odnosio samo na određene pojedince. Haićanski zvaničnici su rekli da se veruje da oružje koje koriste bande uglavnom dolazi iz SAD.

Rezolucija koju su predložile SAD i Ekvador ovlašćuje takozvanu Multinacionalnu misiju podrške bezbednosti da "preduzme sve neophodne mere", što je šifra za upotrebu sile.

Rezolucija ovlašćuje raspoređivanje snaga na godinu dana, uz reviziju posle devet meseci. To bi bilo prvi put da se snage raspoređuju na Haiti otkad su UN odobrile misiju pre skoro 20 godina.

Kina i Rusija su bile uzdržane na glasanju, dok je preostalih 13 članica Saveta bezbednosti UN glasalo za. Diplomate kažu da su Kina i Rusija bile oprezne u pogledu odobravanja upotrebe sile.

Generalni sekretar Ujedinjenih nacija Antonio Gutereš (Guterres) rekao je Savetu bezbednosti u avgustu da je za uspostavljanje reda i zakona na Haitiju i razoružavanje bande potrebno da multinacionalna policija "snažno upotrebi silu", kao i upotreba vojnih sredstava.

Odgovor na zahtev Haitija za pomoć je odložen zbog problema da se pronađe zemlja spremna da predvodi misiju. Kenija je istupila u julu obećavši 1.000 policajaca. Bahami su odobrili 150 ljudi, dok su Jamajka, Antigva i Barbuda takođe izrazile spremnost da pomognu.

Iako ne šalju trupe, SAD se nadaju da će obezbediti 100 miliona dolara za podršku multinacionalnoj misiji logističkom i finansijskom pomoći, rekao je prošlog meseca američki državni sekretar Entoni Blinken (Anthony). To bi moglo uključivati obaveštajnu, vazdušnu, komunikacionu i medicinsku podršku, rekao je on.

Iza međunarodnih intervencija na Haitiju postoji komplikovana istoriju. Stabilizaciona misija na Haitiju koju su odobrile UN i koja je počela u junu 2004. bila je obeležena skandalom seksualnog zlostavljanja i širenjem kolere. Misija je završena u oktobru 2017.

Kritičari odobrene misije koju bi predvodila Kenija u ponedeljak takođe su primetili da je policija u toj istočnoafričkoj zemlji dugo optuživana za mučenja, upotrebu ubojite sile i druge zloupotrebe. Najviši kenijski zvaničnici posetili su Haiti u avgustu kao deo izviđačke misije dok su SAD radile na nacrtu rezolucije.

Premijer Haitija Arijel Anri (Ariel Henri) je pre skoro godinu dana tražio hitno raspoređivanje stranih oružanih snaga dok se vlada mučila da kontroliše bande usred porasta ubistava, silovanja i otmica.

Od 1. januara do 15. avgusta, na Haitiju je ubijeno više od 2.400 ljudi, kidnapovano više od 950, dok su 902 osobe povređene, pokazuju podaci UN.

Izvori: Reuters, AP

XS
SM
MD
LG