Na Haškom sudu za bivšu Jugoslaviju (ICTY) počela je obrana Gorana Hadžića, bivšeg premijera tzv. SAO Istočna Slavonija, Baranja i Zapadni Srem te kasnijeg predsjednika takozvane Republika Srpska Krajina – pobunjenog područja na prostoru Hrvatske u prvoj polovici devedesetih godina.
U uvodnom dijelu otvaranja dokaznog procesa obrane – Hadžićevi branitelji su poricali odgovonost optuženog za zločine nad nesrpskim stanovništvom, opravdavajući pobunu – ustašizacijom hrvatskih vlasti. Nakon dokumentarnog filma o raspadu Jugoslavije uz potporu Njemačke i Sjedinjenih američkih država(„Jugoslavija: rat koji se mogao izbjeći“), sucima se obratio i sam optuženi.
VIDEO: Prikazani dokumentarac u sudnici
U uvodnoj izjavi Hadžić je naveo kako je on samo štitio i branio poredak Jugoslavije u Hrvatskoj koja je od spomenute federacije proglasila neovisnost. Pri tom se osvrnuo i na svoje kontakte sa Slobodanom Miloševićem, bivšim predsjednikom Srbije – čiji je, prema optužnici - zločinački plan proveo na pobunjenom području Hrvatske, proganjajući građane hrvatske, mađarske i ostalih nesrpskih nacionalnosti.
„Ja sam od suda, kojeg je formirala ista organizacija (UN), između ostalog optužen zbog kontakata s Beogradom, prije svega sa Slobodanom Miloševićem, a od njih sam dobio poziv da idem na sastanke s Miloševićem. Ja nisam imao nikakve tajne kontakte, sve sam radio javno. O sim svojim sastancima, s predstavnicima međunarodne zajednice i predstavnicima Savezne Jugoslavije i države Srbije – redovito sam izvještavao članove vlade (tzv.SAO SBZS)“, branio se Hadžić tvrdeći da je međunarodna zajednica dogovarala njegove sastanke s Miloševićem.
Optuženi: moje riječi (o Vukovarcima) su krivo shvaćene
Prema optužnici, Hadžić je koristio Željka Ražnjatovića Arkana, vođu srbijanskih paravojnih postrojbi – kao bijesnog psa na području na kojem je obnašao vlast pa i za prijetnje oficirima Jugoslavenske narodne armije, JNA – u vezi zarobljenih Vukovaraca 1991.godine.
Nekoliko stotina ih je naime nakon Hadžićevog inzistiranja, umjesto u logore u Srbiji – odvezeno na gubilišta – kao što su Velepromet i Ovčara. No prema obrani – Arkan je Hadžiću nametnut, a riječi optuženog o Vukovarcima kao „zarobljenim ustašama koji se ne mogu nazvati ljudima“ – krivo su shvaćene.
„Ja nisam robot koji može mjeriti svaku izrečenu riječ. Niti sam neki veliki um, niti pravni stručnjak – koji bi mogao znati da je svaka informacija s kojom trenutno raspolažem – sto posto točna. I je li bi moj komentar mogao biti pogrešno protumačen pred nekim sudom u budućnosti. Posebno se mora uzeti u obzir da sam izjave davao tijekom ratnih događaja“, branio se optuženi protiv inkriminirajućeg tumačenja njegovih izjava u vrijeme rata, a koje su prema tužiteljstvu dodatno podgrijale klimu terora njegovih pobunjenih vlasti.
Nakon obraćanja sucima, Hadžić se premjestio na klupu za svjedoke, gdje će prema procjenama – kao prvi svjedok obrane, svjedočiti čak 3 tjedna. Na početku svjedočenja optuženi je opisivao svoje odrastanje i rad u Hrvatskoj (rođen u Pačetinu) te dao neke osobne informacije, poput primjerice – kada je počeo puštati bradu.
„Ja sam bio u Račanovoj stranci poslije ovih demokratskih promjena, u SDP-u, i kada je u drugom krugu izbora pobijedio HDZ – ja se više nisam brijao. Znači od 6.svibnja 1990.godine“, naveo je optuženi odgovarajući na pitanje branitelja.
Nakon Hadžića, obrana namjerava ispitati još oko 80 svjedoka, nakon čega će se okončati – zadnje izvođenje dokaza na Haškom sudu od njegovog osnutka.