Dostupni linkovi

Velika Britanija sankcionirala pet gruzijskih dužnosnika zbog gušenja protesta


Gruzijski ministar unutrašnjih poslova Vakhtang Gomelauri (lijevo) i Zviad Khazarishvili, šef ofjela u gruzijskom Ministartsvu, koji su među sankcioniranima.
Gruzijski ministar unutrašnjih poslova Vakhtang Gomelauri (lijevo) i Zviad Khazarishvili, šef ofjela u gruzijskom Ministartsvu, koji su među sankcioniranima.

Velika Britanija sankcionirala je u četvrtak pet gruzijskih dužnosnika, uključujući ministra unutrašnjih poslova, zbog nasilnog gušenja demonstracija koje su izbile nakon odluke o "zamrzavanju" pregovora za članstvo Gruzije u Evropskoj uniji (EU).

Među sankcioniranima su gruzijski ministar unutrašnjih poslova Vakhtang Gomelauri, te Zviad Khazarishvili, šef odjela u Ministarstvu, kao i direktor policije i još dvojica dužnosnika.

Sankcije podrazumijevaju zamrzavanje imovine u Velikoj Britaniji i zabranu putovanja u tu zemlju.

Grupe građana Gruzije izlazile su na ulice gotovo svakodnevno, otkako je gruzijska vlast prošlog mjeseca odgodila pregovore o pristupanju EU do 2028. godine, piše Reuters.

Britansko ministarstvo vanjskih poslova saopćilo je da su sankcionirani gruzijski zvaničnici odgovorni za nasilje nad novinarima i građanima koji su se okupljali na protestima.

"Šokantno nasilje prema prosvjednicima, opozicijskim liderima i novinarima, predstavlja nečuven napad na demokraciju i pravo gruzijskog naroda da koristi svoje temeljne slobode", rekao je britanski ministar vanjskih poslova David Lammy, ističući da su sankcije znak britanske podrške narodu Gruzije.

Gruzija se smatrala jednom od demokratskih i prozapadnih zemalja bivšeg Sovjetskog Saveza, ali kritičari kažu da se sada kreće u autoritarnom i proruskom smjeru.

Vladajuća stranka Gruzijski san tvrdi da želi demokratsku i prozapadnu Gruziju, ali istovremeno njeguje pragmatične veze sa susjednom Rusijom, koja je Gruzijom vladala do 1991.

Politička kriza u Gruziji izbila je nakon što je Gruzijski san pobijedio na parlamentarnim izborima, a eskalirala je nakon nedavne odluke o odlaganju pregovora te zemlje sa EU.

Vlasti su nasilno reagirale na demonstracije, uhapsivši stotine osoba i nadzirući učesnike protesta kamerama s mogućnostima prepoznavanja lica.

U međuvremenu, gruzijska predsjednica Salome Zurabishvili pozvala je EU da izvrši pritisak na vladajući Gruzijski san kako bi bili održani novi izbori, nakon jednostrane odluke o odgađanju pregovora sa EU.

Nakon optužbi za izbornu prevaru, tokom oktobarskih parlamentarnih izbora, opozicija u Gruziji odbila je priznati rezultate i pobjedu stranke Gruzijski san.

Ankete pokazuju da je pristupanje EU popularno u Gruziji, a taj cilj je, također, zapisan u Ustavu.

XS
SM
MD
LG