Gruzijska proevropska opozicija povukla se iz novog saziva parlamenta, zvanično se odrekavši mandata dobijenih na spornim izborima 26. oktobra koje je odbila da prizna zbog optužbi za široko rasprostranjene nepravilnosti i rusko mešanje.
Opozicija svakodnevno održava proteste u Tbilisiju pošto je Moskvi naklonjena partija Gruzijski san, koja je na vlasti poslednjih 12 godina, osvojila 54 odsto glasova na izborima.
Proevropska predsednica Gruzije Salome Zurabišvili takođe je odbila da prizna validnost rezultata i traži nove izbore.
Predstavnici dva glavna opoziciona bloka – Jedinstveni nacionalni pokret (ENM) i Koalicija za promenu – uložili su u utorak žalbu Centralnoj izbornoj komisiji (CIK) tražeći poništenje njihovih stranačkih lista, što je tehnički potez koji onemogućiće CIK-u da registruje opozicione kandidate koji su osvojili poslanička mesta.
"U ime Jedinstvenog nacionalnog pokreta izjavljujemo da ne priznajemo legitimitet ovih izbora i odbijamo svoje poslaničke mandate. Danas je svako od nas koji je bio na poslaničkoj listi zvanično poslao pismo Centralnoj izbornoj komisiji tako da niko kandidata će biti registrovan", rekla je šefica ENM Tina Bokučava na zajedničkoj konferenciji za novinare.
Nika Gvaramija, lider Koalicije za promene, rekao je da će svi članovi liste njegovog bloka zvanično potpisivati odbijanje mandata onoliko puta koliko je potrebno ako CIK, pod pritiskom vlasti, pokuša da ih registruje u parlamentu birokratskim procedurama.
"Ovaj parlament je nelegitiman i naše učešće u njegovim aktivnostima je isključeno. Svojim prisustvom nećemo pomoći vlastima da imaju legitimitet", rekao je Gvaramija.
Gruzijski san je u reakciji saopštio da će podneti tužbu Ustavnom sudu da stavi van zakona neke opozicione stranke, direktno optužujući ENM za izdaju.
"Ne isključujemo da ćemo se pre svega pobrinuti za ENM, koji je počinio izdajnička dela protiv zemlje", rekao je generalni sekretar Gruzijskog sna Kaha Kaladze, dodajući da vlasti imaju "mnogo dokaza" da taj opozicioni blok stave van zakona.
Gruzija je kandidat za članstvo u EU od prošle godine, ali potezi Gruzijskog sna s usvajanjem zakona za suzbijanje stranog finansiranja nevladinih organizacija koji naliče ruskim zakonima o "stranim agentima" i mere protiv LGBT-a izazvali su kritike Brisela i Vašingtona da je u toj kavkaskoj zemlji došlo do nazadovanja demokratije.