Hiljade ljudi okupile su se u ponedjeljak u glavnom gradu Gruzije, Tbilisiju, tražeći nove izbore usred navoda da je Rusija pomogla vladajućoj stranci Gruzijski san da namjesti izbore krajem oktobra.
Delegacija poslanika iz članica Evropske unije, koja se prethodno sastala s gruzijskom predsjednicom Salome Zurabišvili, prisustvovala je skupu na kojem su demonstranti držali natpise na kojima je pisalo "Mi smo Evropa" i "Gruzija glasa za EU".
Zurabišvili je nakon sastanka s delegacijom EU rekla da je stranka Gruzijski san, koja je naklonjena Rusiji, "praktički zarobila" sve institucije, te je pozvala na nove izbore kako bi se Gruzija vratila na put ka evroatlantskim integracijama.
Delegacija poslanika članica EU je došla u Gruziju nakon spornih izbora prošlog mjeseca na kojima Gruzijski san tvrdi da je osvojio oko 54 posto glasova usred navoda o izbornoj prijevari i ruskom uticaju.
Gruzijci su od izbora 26. oktobra održali nekoliko protesta zbog zvaničnih rezultata i pozvali su na ponavljanje glasanja pošto dugotrajna razmatranja u Apelacionom sudu Gruzije nisu potvrdila dokumentovane pritužbe opozicije o kršenju izbornog procesa i nasilnim incidentima.
"Ulazimo u krizu", rekla je novinarima Zurabišvili, koja odbija da prizna rezultate izbora.
"Ovdje ne može biti iznenađenja, kriza je očigledna", rekla je ona i dodala da su zemlji potrebni "novi izbori kako bi Gruzija mogla dobiti legitiman parlament, legitimnu vladu i legitimnog novog predsjednika kada za to dođe vrijeme".
Delegacija Evropskog parlamenta čine šefovi odbora za vanjske poslove iz parlamenata Njemačke, Finske, Švedske, Francuske, Litvanije, Letonije, Estonije i Poljske.
Obraćajući se gomili demonstranata ispred gruzijskog parlamenta 11. novembra, Michael Roth, predsjednik odbora za vanjske poslove njemačkog parlamenta, pozvao je demonstrante da "ne odustaju" i izjavio: "Vama je mjesto u Evropi... mi smo sa vama".
Gruzija je prošle godine stekla status kandidata za članstvo u EU, ali nazadovanje u demokratiji i vladavini prava za vreme vlasti Gruzijskog sna, koje je uključivalo provođenje zakona o "stranim agentima" u ruskom stilu i mjere protiv LGBT, navelo je Brisel da upozori da su evrointegracije zemlje u opasnosti.
Predsjednik Evropske komisije Charles Michel je 8. novembra rekao da "postoje ozbiljne sumnje u izbornu prevaru, koje zahtijevaju ozbiljnu istragu".
Predsjedavajući parlamenta koji je pod kontrolom Gruzijskog sna, Šalva Papuašvili, odbio je da se u ponedjeljak sastane s delegacijom EU, tvrdeći na društvenim mrežama da je razlog za to "neprijateljski stav prema gruzijskoj vladi i gruzijskom društvu koji su mnogo puta prikazale" vlade gostujućih poslanika.
Nekoliko članova delegacije EU kritikovalo je odbijanje Papuašvili da se sastane s njima.
Žigimantas Pavilionis iz Litvanije je rekao da je Gruzijski san "pao" na testu demokratije, dok je francuski poslanik Frederic Petit nazvao Papuašvilijevo odbijanje "neočekivanim", a njemački Michael Roth rekao da je "za žaljenje".