Piše: Joshua Kucera
Dok se Gruzija suočava sa šokantnim izbornim rezultatima, sve oči su okrenute ka Zapadu da bi se videlo da li će SAD i Evropa podržati tvrdnje opozicije da su izbori pokradeni.
SAD i Evropska unija su dosad relativno uzdržano reagovale na ishod izbora, na kojima je vladajuća partija Gruzijski san osvojila oko 54 odsto glasova, a četiri opozicione snage oko 38 odsto.
Ubrzo pošto su rezultati objavljeni kasno uveče 26. oktobra, opozicione stranke su saopštile da su pokradene, navodeći inkonzistetnost tih rezultata s njima naklonjenih izlaznih anketa koje su ukazivale na snažan poraz Gruzijskog sna.
Opoziciju je sledeće večeri podržala gruzijska predsednica Salome Zurabišvili, čija je pozicija tehnički figurativna, ali koja je pružila podršku i posredovala među opozicionim grupama. Ona je rekla da su rezultati "potpuni falsifikat", pa čak i rezultat "ruske specijalne operacije".
Međutim, izjave sa Zapada su mnogo odmerenije.
Misije za posmatranje izbora su identifikovale široko rasprostranjene nepravilnosti, uključujući zastrašivanje birača, neregularno ubacivanje glasačkih listića i duplo glasanje. Međutim, odbile su da donesu presudu o legitimnosti glasanja.
Evropska unija je u saopštenju pozvala gruzijske vlasti da istraže nepravilnosti, a američki Stejt department je otvoreno ukazao da "međunarodni posmatrači nisu proglasili rezultat slobodnim i poštenim", ali ni EU ni SAD nisu izbore proglasi nelegitimnim.
Ta uzdržanost je razočarala mnoge gruzijske opozicione lidere i njihove pristalice, koji od SAD i Evrope očekuju podršku.
"Ovo nije vreme za kompromise ili blage reči", rekao je za britanski Fajnenšl tajms (The Financial Times) Nika Gvaramija, jedan od lidera opozicionog bloka Koalicije za promene. "Ne radi se o diplomatiji, već o geopolitici".
"Zapad mora da odluči: ili da napustiti gruzijski narod ili da čvrsto stane uz njega i odbije da prizna izbore. Ne postoji srednji put", napisala je na mreži X Marijam Gegučadze, jedan od osnivačica aktivističkog Pokreta sramota.
Desetine hiljada Gruzijaca izašle su na demonstracije 28. oktobra uveče, na koje je pozvala Zurabišvili. Ona to nije nazvala protestom, već "simboličnim činom da pokažemo svetu našu volju". Učesnici su nosili natpise "Međunarodna zajednico, ne ostavljaj nas same".
Opozicione stranke su na skupu tražile da se održe novi izbori "pod međunarodnom upravom", rekao je Giorgi Vašadze, lider stranke Strategija graditelj.
Analitičari kažu da postoji nekoliko faktora koji utiču na prigušenu međunarodnu reakciju.
Reakcija EU biće ograničena bliskim odnosom nacionalističko-konzervativnog mađarskog premijera Viktora Orbana i Gruzijskog sna. Orban je čestitao vladajućoj partiji na pobedi i pre objavljivanja rezultata, a otputovao je u Tbilisi 28. oktobra da se sastane s liderima; na konferenciji za novinare je rekao da je pobeda te stranke "nesporna".
"Orban će potkopati delovanje EU", rekao je za RSE Tomas de Val (Thomas de Vaal), viši saradnik Karnegi Evropa. "Takođe, ne želite da potpuno da prekinete odnos sa zemljom koja ima perspektivu pristupanja".
Drugi faktor je složena priroda navodne prevare i pitanja da li ona pokriva svu razliku kojom je pobedio Gruzijski san.
Gruzijska posmatračka misija Moj glas saopštila je da je pronašla dokaze o "velikoj šemi" Gruzijskog sna za nameštanje izbora. Navodno je uključivala različite procedure kako bi se oslabio proces verifikacije, omogućavajući organizovanu "vrtešku“ višestrukog glasanja. Ta organizacija je 28. oktobra pozvala izborne vlasti da ponište glasanja u oblastima koje zajedno imaju više od 300.000 birača i navela da će taj broj rasti kako bude prikupljeno više dokaza.
S obzirom na veliku razliku pobede Gruzijskog sna od oko 335.000 glasova možda postoji tendencija da se prihvate rezultati, ako ne i sam proces.
"Margina pobede Gruzijskog sna je važna, jer je ozbiljno međunarodno angažovanje mukotrpno i potencijalno skupo. Ako se EU dublje umeša, rizikuje dalju polarizaciju i sukob. Neki bi mogli pomisliti da nije vredno truda, s obzirom na to koliko bi trka mogla da bude tesna čak i s čistim izborima", rekla je Sonja Šifers (Schiffers), direktorka kancelarije u Tbilisiju nemačke Fondacije Hajnrih Bol. "Neki mogu pomisliti 'koja je svrha?'"
Ipak, rekla je ona, "nakon što međunarodna strana bude potpuno upoznata s obimom nepravilnosti, ako se protesti nastave, i posle određene koordinacije, moglo bi doći do jače reakcije. U ovom trenutku, insistiranje na nezavisnoj međunarodnoj misiji da istraži nepravilnosti izgleda kao najbolja opcija za EU i njene prodemokratske članice“.
Neki Gruzijci dotle u svojoj zemlji pokušavaju da nađu odgovore za izborni rezultat. Nakon što je glasanje pokazalo da su oblasti južne Gruzije naseljene etničkim Jermenima i Azerbejdžancima velikom većinom glasale za Gruzijski san, došlo je do reakcije na društvenim mrežama.
Drugi tvrde da je delom krivica opozicije što je zanemarila te regione. "Ovi poslednji izbori bili su gori nego ikad: nijedan opozicioni lider nije posetio region, nije bilo prave kampanje u lokalnim medijima, a samo nekoliko postera je postavljeno nekoliko dana pre dana izbora", napisala je na mreži X Olesia Vartanian, analitičarka iz Tbilisija kojoj porodica živi u tom regionu. "Gruzijski san je dotle intenzivno mobilisao čitave svoje civilne i bezbednosne mreže da obezbedi glasove."
Direktor Međunarodnog filmskog festivala u Tbilisiju Gaga Čheidze napisao je post na Fejsbuku u kojem je opisao svoje iskustvo posmatrača izbora u jednom selu u centralnoj Gruziji. Dan je protekao mirno, sa samo manjim nepravilnostima koje su ispravljene, a kada su izašli rezultati, video je da je Gruzijski san osvojio 58 odsto u njegovoj oblasti.
On je to pripisao pristupu Gruzijskog sna "apatičnim" biračima kojima je ta stranka "pretila, obećavala, koje je potkupljivala, zastrašivala", napisao je on. "Postalo je sasvim očigledno da je (Gruzijski) san unapred uradio odličan posao u tom selu, a verovatno je to uradio i u svim selima širom Gruzije. I rezultati su to potvrdili."