Piše: Joshua Kucera
Vladajuća stranka Gruzijski san ostvarila je pobjedu na ključnim parlamentarnim izborima u Gruziji, pokazali su preliminarni rezultati, piše u analizi redakcija Radija Slobodna Evropa (RSE) na engleskom jeziku.
Gruzijski san osvojio je nešto više od 54 posto glasova, sa 99 posto prebrojanih biračkih mjesta, prema prvim rezultatima koje je Centralna izborna komisija objavila 27. oktobra.
Četiri opoziciona bloka prešla su prag od pet posto, što im omogućava ulazak u parlament, ukupno osvajajući nešto više od 37 posto glasova.
Stranke su se dogovorile da sarađuju kao jedinstveni front protiv Gruzijskog sna, optužujući vladajuću stranku da predstavlja autoritarnu, prorusku snagu.
Fokus na vanjskoj politici
Izbori su bili duboko polarizirajući u Gruziji i pomno praćeni širom svijeta, jer su smatrani ključnim momentom u postsovjetskoj istoriji zemlje.
Kampanje obje strane dominirale su porukama iz oblasti vanjske politike. Opozicija je optuživala Gruzijski san da sabotira odnose sa Evropskom unijom i Sjedinjenim Američkim Državama, obećavajući da će obnoviti veze sa Zapadom. Gruzijski san, s druge strane, tvrdio je da će opozicione stranke uvući Gruziju u rat s Rusijom, dok će vladajuća stranka osigurati mir.
Prvi strani lider koji je čestitao Gruzijskom snu bio je mađarski premijer Viktor Orban, koji se oglasio čak i prije nego što su objavljeni prvi službeni rezultati. Orbanova neliberalna unutrašnja politika i skepticizam prema Zapadu bili su inspiracija za Gruzijski san i on je postao ključni saveznik gruzijskih lidera.
Opozicione stranke su predviđale da bi visoka izlaznost bila dobra vijest za njih, ali to se nije dogodilo. Više od dva miliona birača izašlo je na izbore, čak i prije nego što su prebrojani glasovi iz inostranstva, što predstavlja 59 posto birača s pravom glasa. To je najveća izlaznost od 2012. godine, kada je Gruzijski san došao na vlast.
Iako je pobijedio, Gruzijski san nije uspio ostvariti svoj cilj: ustavnu većinu, koja zahtijeva 113 mjesta u parlamentu.
Prema preliminarnim rezultatima, Gruzijski san je osvojio 89 mjesta u Domu od 150 članova - dovoljno da održi vladu, ali nedovoljno za apsolutnu većinu koja bi joj omogućila velike ustavne promjene, odnosno da ostvari jedno od svojih najekstremnijih predizbornih obećanja: zabranu opozicionih stranaka, pod izgovorom da su one provocirale rusku invaziju na Gruziju 2008. godine.
Izborni prekršaji
Glasanje je obilježeno velikim brojem prekršaja. Izborni posmatrači zabilježili su desetine fizičkih obračuna ispred biračkih mjesta širom zemlje, kao i druge oblike zastrašivanja birača.
Široko su se iznosile optužbe u vezi s mastilom za obilježavanje prsta svakog glasača kako bi se spriječilo dvostruko glasanje: navodno se tekućina brzo skidala, ili su na glasanje puštani birači koji su već bili obilježeni.
Izbori su bili narušeni "kršenjima tajnosti glasanja, fizičkim nasiljem i prijetnjama nasiljem, ometanjem rada posmatrača i novinara te napadima na njih, te incidentima ilegalnog vođenja kampanje", izjavila je u preliminarnoj procjeni grupa Gruzijsko udruženje mladih pravnika.
Izlazne ankete naklonjene opoziciji predviđale su znatno drugačiji rezultat, prema kojem bi Gruzijski san osvojio samo 41 ili 42 posto glasova, a kolektivna opozicija između 48 i 52 posto.
Na osnovu tih rezultata, opozicioni lideri su proglasili pobjedu prije nego što su objavljeni prvi službeni rezultati. Nije odmah bilo jasno kako će opozicione stranke reagovati.
Početni rezultati temeljili su se na elektronskom brojanju glasova, koje je završeno u izbornoj noći. Ručno prebrojavanje glasova, kao i brojanje biračkih mjesta bez elektronskih sistema, završeno je ujutro 27. oktobra.
Mnogi su očekivali da će proglašenje pobjede Gruzijskog sna izazvati proteste, s obzirom na duboko nezadovoljstvo ovom strankom među mnogima u Tbilisiju. Međutim, na kraju izborne noći mase ljudi nisu bile na ulicama.