Gruzijski bezbednosni zvaničnici u sredu su izdali upozorenje o navodnom planu za distribuciju lažnih video i audio snimaka kako bi se izazvali nemiri uoči parlamentarnih izbora kasnije ovog meseca.
Služba državne bezbednosti Gruzije (SUS) navela je da se politički povezane grupe, koje nije identifikovala, spremaju da objave lažne snimke predstavnika gruzijske vlade napravljenih pomoću veštačke inteligencije i drugih naprednih tehnologija, preneo je Ukrajinski servis Radija Slobodna Evropa.
Upozorenje je objavljeno usred pojačanih političkih tenzija u Gruziji, posebno posle usvajanja kontroverznog zakona o "stranim agentima" ranije ove godine i naglašava visoke uloge izbora zakazanih za 26. oktobar.
U saopštenju SUS-a navodi se da je svrha lažnih snimaka da "isprovociraju konfrontaciju između grana vlasti i pogoršaju njene odnose sa pravoslavnom crkvom i zapadnim partnerima".
SUS upozorava da oni koji stoje iza plana nameravaju da prikažu lažne snimke kao informacije koje su procurile iz samog SUS-a, s ciljem da diskredituju tu službu i poseju razdor unutar političke strukture Gruzije.
"Ova provokacija je osmišljena da podstakne proteste i destabilizuje zemlju radi političke koristi", naveo je SUS, dodajući da pomno prati aktivnosti uključenih grupa i da će preduzeti pravne mere ako bude potrebno.
Gruzijske vlasti su u više navrata izražavale zabrinutost zbog potencijalnih pokušaja da se pokrene "obojena revolucija" slična onoj poznatoj kao Evromajdan u Ukrajini 2014. godine kojom je svrgnut proruski predsednik Viktor Janukovič, iako nisu dati konkretni dokazi koji bi podržali te tvrdnje.
Posle usvajanja zakona o "stranim agentima", Tbilisi je kritikovan zbog sve bližih veza s Moskvom, dok su Evropska unija i SAD izrazile zabrinutost zbog nazadovanja demokratije u Gruziji.
Zakon o "stranom agentu" naširoko je kritikovan zbog toga što je sličan ruskom zakonu koji se koristi za gušenje slobode medija i drugačijih mišljenja.
Pogoršavajući tenzije, predsednik gruzijskog parlamenta Šalva Papuašvili potpisao je 3. oktobra zakon za koji grupe za ljudska prava, opozicija i međunarodna zajednica kažu da drastično ograničava prava LGBT zajednice u zemlji.
Vladajuća partija Gruzijski san, koju je osnovao Rusiji naklonjen gruzijski tajkun i bivši premijer Bidzina Ivanišvili, insistira na tome da ostaje posvećena pridruživanju zapadnim institucijama.
Građansko društvo Gruzije godinama pokušava da udalji zemlju od uticaja Rusije, koja još uvek ima hiljade vojnika u Južnoj Osetiji i Abhaziji, dva otcepljena gruzijska regiona koje je Moskva priznala kao nezavisne države posle petodnevnog rata sa Tbilisijem 2008.