Grčki tužitelji optužili su još tri dužnosnika željeznica za najgoru nesreću u povijesti zemlje, dok je premijer obećao "apsolutnu transparentnost" u istrazi tragedije, izvijestio je AFP u četvrtak, 9. marta.
Devet dana nakon katastrofe, koja je odnijela živote 57 ljudi, izbezumljeni ožalošćeni okupili su se na vjerskom obredu u blizini mjesta nesreće.
Gnjev javnosti svakodnevno raste nakon direktnog sudara vozova u središnjoj Grčkoj 28. februara. Deseci hiljada ljudi demonstrirali su diljem zemlje u srijedu i četvrtak.
Šef stanice koji je bio dežurni u trenutku nesreće, a koji je navodno greškom usmjerio oba voza na isti kolosijek, optužen je prije nekoliko dana.
U četvrtak je tužitelj u gradu Larissi podigao optužnicu protiv željezničkog nadzornika odgovornog za raspored osoblja. Optužen je da je stavio neiskusnog šefa stanice na noćnu dužnost tokom blagdanskog razdoblja, rekao je AFP-u pravosudni izvor.
Optužena su i druga dva šefa stanice, koji su navodno ranije otišli s posla. Sva trojica suočena su s tačkama optužnice za ubistvo iz nehata, nanošenje tjelesnih ozljeda i ometanje prijevoza, a mogli bi se suočiti s doživotnom kaznom zatvora ako budu osuđeni.
Suočavajući se s rastućim bijesom zbog dugotrajnog lošeg upravljanja željezničkom mrežom, premijer Kyriakos Mitsotakis otvorio je svoj prvi sastanak vlade nakon nesreće obećavši "apsolutnu transparentnost u istrazi kako bi se otkrile greške".
Konzervativni čelnik, za kojeg se očekuje da će se ponovno kandidirati na izborima, također je obećao "hitne radnje za poboljšanje problematične situacije u željeznici".
"Preokrenut ćemo nebo i Zemlju", rekao je, ''kako bi završili poboljšanja sigurnosnih sistema.
"Svi smo odgovorni za ovo, moramo biti dovoljno hrabri da to priznamo", rekao je Mitsotakis obraćajući se na televiziji.
Rođaci žrtava i drugi ožalošćeni nazočili su vjerskom obredu na mjestu nesreće u Tempeu, položivši slike poginulih i zapalivši svijeće među stijenama pored staze.
Majka 34-godišnje žrtve kolabirala je dok je ostavljala buket cvijeća i sliku svoje kćeri, vičući: "Izgubila sam dijete, zašto?"
"Duša nam krvari. Plačemo od jutra do mraka", rekla je Maria Giannouli, 75-godišnja ožalošćena žena iz obližnjeg sela.
U srijedu su ogromne mase izašle na ulice u najvećim protestima od nesreće, pozivajući na pravdu za žrtve i na ostavku vlade.
Mahali su transparentima na kojima je pisalo "Nije nesreća, to je zločin" i "Mogao je biti bilo tko od nas u tom vozu" dok su se demonstranti sukobili s policijom u Ateni i Solunu.
Grčki državni službenici organizirali su 24-satnu šetnju, dok su liječnici, učitelji i prijevoznici također stupili u štrajk u srijedu.
Protesti su nastavljeni u četvrtak, sa stotinama studenata koji su se okupili u glavnom gradu i Solunu.
Početni potez vlade da okrivi šefa stanice izazvao je bijes javnosti, a neki su to vidjeli kao pokušaj da se skrene pažnja s kroničnog nedostatka sredstava i lošeg upravljanja željeznicom.
U svom obraćanju u četvrtak, premijer je rekao da je osjetio "bijes i sram" nakon što je čuo snimke zabrinutih poziva službenika iz voza prema šefu stanice nekoliko trenutaka nakon nesreće.
U pozivima, koje su emitirali grčki TV kanali, šef stanice više puta inzistira da su dva voza na odvojenim tračnicama.
Ali premijer Mitsotakis se također ponovno izvinio i rekao da se "ne smijemo skrivati iza niza ljudskih pogrešaka".
Grčki ministar prometa podnio je ostavku nakon nesreće, a premijer se trudi ograničiti političke posljedice i smiriti bijes javnosti. Sada se nagađa da bi predstojeći izbori, koji su se prvotno očekivali u aprilu, mogli biti odgođeni do maja.
Ankete pokazuju da je vladajuća Nova demokracija još uvijek ispred Syrize, glavne opozicijske stranke. Ali razlika se smanjila nakon željezničke nesreće, prema istraživanju instituta Marc objavljenom u četvrtak navečer.