U rubrici Radija Slobodna Evropa „Glasom mladih“ bavimo se mladima u regiji, njihovim željama, težnjama i problemima. Svake nedjelje govorimo o mladim uspješnim ljudima, onima kojima se još uvijek nije pružila prilika da svoje talente pokažu na pravi način ali i onima koji su spremni mijenjati svijet u kom žive.
Prema posljednjem istraživanju koje je predstavila organizacija Friedrich-Ebert, roditelji mladih u jugoistočnoj Evropi utiču na više od 50 posto njihovih životnih odluka. Prema istom istraživanju mladi u zapadnoj Evropi mnogo su nezavisniji od svojih roditelja, pa tako mnogo više samostalno donose odluke u životu.
U ovosedmičnoj emisiji pitali smo mlade iz Srbije, Crne Gore i BiH, da li i koliko roditelji utiču na njihove životne odluke? Koje su to odluke na koje najviše utiču, te da li postoje odluke o kojima roditelji ne znaju, ili uopšte ne učestvuju?
Mladi u Srbiji životne odluke uglavnom donose uz konsultaciju sa roditeljima i, kako su za RSE rekli neki od njih, one se uglavnom odnose na školovanje. Na drugom mjestu po važnosti, kako su u Beogradu rekli našem Zoranu Glavonjiću, za njih su pitanja emotivnih veza o kojima često razgovaraju sa najbližima.
Kako mladi donose važne životne odluke, da li su samostalni u tome, ili na njihove izbore utiču roditelji - pitao je mlade Banjalučane Gojko Veselinović.
Lela Šćepanović je u razgovoru sa mladim Nikšićanima saznala koliko roditelji u Crnoj Gori utiču na izbor fakulteta, zanimanja, traženja posla ili izbora životnog partnera.
Čitavu emisiju „Glasom mladih“ poslušajte ovdje: