U rubrici Radija Slobodna Evropa „Glasom mladih“ bavimo se mladima u regiji, njihovim željama, težnjama i problemima. Svake nedjelje govorimo o mladim uspješnim ljudima, onima kojima se još uvijek nije pružila prilika da svoje talente pokažu na pravi način ali i onima koji su spremni mijenjati svijet u kom žive.
Društva brojnih zemalja, uključujući i našu regiju, podjeljena su na simpatizere poltičke desnice i ljevice. Što nekoga opredjeljuje da bude desničar ili ljevičar, pitali smo mlade? Kome bi oni dali svoj glas, da li nekoj kozervativnoj desnoj ili liberalnoj lijevoj struji...
Najprije idemo u Beograd. Podjela na konzervativni ili liberalni, odnosno lijevi ili desni politički pol, među mladima u Srbiji je veoma izražena, a najuočljivija je kada se postave osjetljiva pitanja odnosa prema bližoj povijesti ili iz ona područja ljudskih prava i sloboda. Odnos prema odgovornosti za ratove devedesetih, ratnim zločinima i zločincima prositeklih iz tih ratova, do srži čini se, kako primjećuje Ognjen Zorić, dijele mlade koji u vrijeme kada su ti ratovi vođeni nisu bili ni rođeni.
Kako mladi vide političku podjelu na ljevicu i desnicu u Crnoj Gori, te što ih odlučuje kojoj će se opciji prikloniti Jasna Vukićević pitala je politički angažirane predstavnike mlađe generacije iz Demokratske partije socijalista (DPS) i Demokratskog fronta (DF). DPS ima većinu u džavnom parlamentu i promovira se kao partija ljevice, dok je DF savez uglavnom desnih partija i na vlasti je u nekoliko lokalnih parlamenata.
U Bosni i Hercegovini mladi koji su okrenuti desnici znaju da će im to prije pomoći da dođu do posla. Oni koji su okrenuti lijevoj struji uglavnom posljednjih godina odlaze iz BiH. Što ih opredjeljuje za jednu ili drugu opciju govorili su Maji Nikolić.
U ovotjednom izdanju emisije "Glasom mladih" slušajte i o mladima koji su se usprotvili aktulanom političkom establišmentu u BiH, priču o Dejanu Stankoviću – koji se sa Međunarodne olimpijade matematičara u rumunskom Klužu vratio sa osvojenom brončanom medaljom. Takođe, pripremili smo i priču o aktivizmu srednjoškolaca u Bihaću, kao i o etno pjevačici Nini Kraljić.
Čitavu emisiju poslušajte ovdje: