Štrajk prosvjetnih radnika u Hercegovačko-neretvanskom kantonu se nastavio i nakon višesatnog sastanka predstavnika sindikata i Vlade održanog u Mostaru 27. novembra.
Više od 2.500 uposlenika u obrazovanju u Hercegovini mjesecima traži povećanje primanja i općenito svog radnog statusa. Pet puta su izlazili na ulice i donosili odluku o štrajkovima koje je mostarski Općinski sud po tužbi vlade proglašavao nezakonitim.
Predstavnici sindikata nisu željeli govoriti o detaljima sastanka održanog u srijedu, ali ni predstavnici Vlade koja mjesecima tvrdi da u budžetu trenutačno nema dovoljno novca da bi se ispunili svi zahtjevi prosvjetnih radnika.
Iz Vlade HNK su kazali da su predstavnicima sindikata dali novu ponudu, koju će sindikalisti tijekom dana predstaviti članstvu koje se o tome treba izjasniti. Nakon toga će se održati novi sastanak.
"Imali smo vrlo konkretan i vrlo težak sastanak i za članove sindikata i za članove Vlade HNK. Tražimo najbolja moguća rješenja. O tomu što je konkretna ponuda govorit ćemo nakon što oni [sindikalisti] obave konzultacije s članstvom", kazao je novinarima Pero Pavlović, glasnogovornik Vlade HNK.
Prosvjetari su dan ranije stupili u generalni štrajk nakon što je početkom novembra Kantonalni sud u Mostaru, sjedištu ovog kantona u čijoj nadležnosti je obrazovna politika, poništio rješenje mostarskog Općinskog suda o zabrani štrajka prosvjetnih radnika u HNK i vratio taj predmet na ponovno odlučivanje.
Josip Milić, predsjednik Sindikata srednjih škola HNK, kazao je tokom protestne šetnje 26. novembra, kojom je počeo štrajk, da im je Vlada HNK nudila povećanje plaće od 2,5 posto, a potom od pet posto "što je članstvo jednoglasno odbilo".
Sindikati obrazovanja u HNK su, pored ostalog, u više navrata tražili povećanje plata za 15 posto i isplatu jednokratne novčane pomoći. Tvrde i da brojni djelatnici rade više od deset godina uz ugovore na određeno vrijeme.
Iz Vlade HNK je u više navrata saopćeno kako mogu ponuditi povećanje plaća od pet posto, da neće dozvoliti neodgovorno upravljanje kantonalnim budžetom, kao i da za povećanje plaća kakvo traže prosvjetni radnici nema mogućnosti u budžetu HNK.
Iz sindikata su naveli i kako Vlada od prvog dana na njihove zahtjeve odgovara kako "novca nema", ali da oni neće pristati da im se, za razliku od njihovih kolega u drugim kantonima, povećanje plaća ne uvrsti u budžet za iduću godinu.
Na konferenciji sindikata održanoj prošle sedmice rečeno je kako su plaće prosvjetnih radnika u ovom kantonu na jugu BiH po plaćama među najnižim u Federaciji BiH.
Obrazovanje u Bosni i Hercegovini je u nadležnosti entiteta Republika Srpska, Brčko distrikta BiH te deset kantona u drugom entitetu, Federaciji BiH.