Dostupni linkovi

Zbog prelaska na Turski tok, BH Gas i Energoinvest moraju platiti 11 miliona dolara mađarskom prevozniku


Ilustracija
Ilustracija

Arbitražni sud u u Cirihu u Švicarskoj donio je odluku po kojoj su "BH-Gas" i kompanija "Energoinvest" dužni mađarskom prijevozniku "FGSZ"-u platiti 11,16 miliona dolara zbog promjene trase snabdijevanja Bosne i Hercegovine plinom iz Rusije, navodi se u zajedničkom saopštenju "Energoinvesta" i "BH Gasa" od 22. aprila.

Mađarski "FGZS" u septembru 2021. pokrenuo je spor kojim od bh. entiteta Federacija BiH potražuje više od 21 milion dolara.

Osim "Energoinvesta", tuženi su Vlada Federacije BiH, te "BH Gas", čiji je osnivač entitetska Vlada.

Federacija BiH je od 1. aprila 2021. promijenila trasu snabdijevanja ruskim plinom i prešla na takozvani Turski tok.

To je urađeno, usprkos tome što je ugovor sa mađarskim "FGSZ"-om trebao biti snazi do 2023. godine.

Bosna i Hercegovina je do 2021. godine ruski plin dobijala plinovodom koji je išao preko Ukrajine, Mađarske i Srbije.

Nakon odluke "Energoinvesta" da sa ruskom kompanijom "Gasprom Export" potpiše aneks ugovora kojim je promijenjena trasa i odabran plinovod Turski tok, u Federaciji BiH uslijedila su međusobna optuživanja tadašnjih rukovodstava kompanija "BH Gas" i "Energoinvest".

U međuvremenu uslijedila je i kontratužba "Energoinvesta" Arbitražnom sudu.

"Pokretanjem vlastitog postupka protiv FGSZ-a, BH-Gas i Energoinvest uspješno su uspjeli postići smanjenje za 50 odsto štete koju je prouzrokovala tadašnja uprava BH-Gas prihvaćanjem enormne ugovorne kazne. Svi zahtjevi FGSZ-a protiv Vlade FBiH su odbijeni u cjelosti", navodi se u saopštenju.

"FGSZ" je pak, prema Arbitražnom vijeću, u periodu od 1. januara 2019. do 31. marta 2021. naplatio 19,09 miliona dolara za transport gasa, što je 8,94 miliona više nego što je mađarski prijevoznik imao pravo.

"Ukupna šteta za BH-Gas tako iznosi 9,96 miliona dolara, a Arbitražno vijeće je naložio 'FGSZ' da plati ove iznose bh strani", navode iz "Energoinvesta" i "BH Gasa".

BiH ovisi o ruskom plinu

Bosna i Hercegovina u potpunosti zavisi od uvoznog plina iz Rusije, koji u državu ulazi preko plinovoda u mjestu Šepak kod Zvornika, na granici BiH i Srbije.

Vlasti tvrde da su zainteresirane za pronalazak drugih izvora i pravaca nabavke plina, a osobito u vrijeme evropske krize i nestašice energenata izazvane ruskom invazijom na Ukrajinu, koja je počela 24. februara 2022.

Plinovod Južna interkonekcija vrijedan 196 miliona konvertibilnih maraka (oko 100 miliona eura), jedan je od najčešće spominjanih alternativa ruskom plinu u BiH.

Njime se predviđa izgradnja plinovoda u dužini od 180 kilometara, a trebao bi povezati trenutni transportni plinovod BiH sa hrvatskim sistemom plinovoda na potezu Zagvozd–Imotski-Posušje–Novi Travnik, sa odvojkom za Mostar.

Izgradnju tog plinovoda planira vlast Federacije BiH, ali tekst zakona kojim bi to bilo i omogućeno još nije prošao parlamentarnu proceduru u tom bh. entitetu.

Bosna i Hercegovina nema zakon o plinu i električnoj energiji na državnom nivou kojim bi se ta oblast uredila.

Donošenje zakona ne dozvoljava Republika Srpska, ocjenjujući kako se njime nadležnosti entiteta prenose na državu.

XS
SM
MD
LG