Dostupni linkovi

Na novom protestu frilensera ispred Vlade Srbije zahtev za smanjenje poreskih obaveza


Sa protesta frilensera, Beograd, 28. januar 2023.
Sa protesta frilensera, Beograd, 28. januar 2023.

Frilenseri u Srbiji održali su u subotu, 28. januara, još jedan protest zbog načina na koji je Vlada, zakonom, regulisala njihove poreske obaveze.

Udruženje radnika na internetu, koje je organizator protesta, zahteva sastanak sa predstavnicima Ministarstva finansija i Poreskom upravom kako bi se dodatno izmenio Zakon o porezu na dohodak građana koji je na snagu stupio 1. januara 2023.

Frilenseri su nezadovoljni novim zakonskim rešenjima o plaćanju poreza i zahtevaju manje poreske stope, kao i pravo na trudničko i porodiljsko bolovanje.

Sa protesta frilensera, Beograd, 28. januar 2023.
Sa protesta frilensera, Beograd, 28. januar 2023.

Nova zakonska rešenja predviđaju porez na prihode između 15 do 26 odsto za većinu frilensera.

"Tražili smo umanjenje postotka za četiri odsto, što nije veliko. Ovo što oni traže je previše", rekao je tokom protesta Miran Pogačar, predsednik Udruženja radnika na internetu.

Pored toga, ova grupa zaposlenih u obavezi je da retroaktivno podmiri poreska dugovanja počev od 2017. godine.

Krajem 2022., Poreska uprava počela je da uručuje prva takva rešenja za plaćanje poreza. Učesnici protesta zbog toga su, simbolično, spalili svoja poreska rešenja.

Pogačar je na protestu rekao da je jedan od njihovih zahteva da se frilenserima ne naplaćuje porez za period od 2017. do 2020. godine.

Sa protesta frilensera, Beograd, 28. januar 2023.
Sa protesta frilensera, Beograd, 28. januar 2023.

Iako su prethodno pristali na model otplate duga u ratama na deset godina, predstavnici frilensera sada traže ukidanje rešenja i otpis retroaktivnog poreza.

"Novim zakonskim rešenjima predviđene su visoke poreske stope. Kada se akumuliraju tekuće obaveze i dugovi iz prethodnih godina, to bi značilo da skoro polovinu prihoda moramo da odvojimo da bi to namirili", objasnio je predsednik Udruženja radnika na internetu, Miran Pogačar prilikom prethodnog okupljanja ispred Ministarstva finansija, 16. januara ove godine.

"Mi ne želimo da izbegavamo plaćanje poreza, već samo da se usklade naša prava i obaveze", poručio je Pogačar.

Frilenseri su više puta protestovali tokom 2021. godine, kada je Vlada prvi put najavila oporezivanje frilensera koji do tada nisu bili adekvatno obuhvaćeni Zakonom.

Tadašnjim, inicijalnim planom Ministarstva finansija, bile su predviđene još veće poreske stope - 50 odsto a retroaktivno oporezivanje bilo je planirano od 2015. godine.

Nakon pregovora frilensera i resornog ministarstva, 2021. godine, postignut je delimičan dogovor – stopa poreza je smanjena a godina za retroaktivno plaćanje poreza, pomerena je na 2017.

Tokom 2022. godine osnovana je radna grupa koja je izmenila Zakon o porezu na dohodak građana, čime je predviđeno da frilenseri mogu da porez plaćaju prema jednom od dva modela oporezivanja.

Udruženje radnika na internetu uručilo je Ministarstvu finansija ove godine zahteve koji nisu uvaženi, uz poruku da će protestovati ukoliko se ne odazovu na razgovor.

Prema procenama Udruženja, u Srbiji ima više od 100.000 frilensera.

Pored programera, među njima su i profesori jezika, prevodioci, jutjuberi, dizajneri, radnici na brodovima i radnici na naftnim platformama, navode u Udruženju radnika na internetu.

XS
SM
MD
LG