Dostupni linkovi

Pokrenut postupak protiv FK Petrovac zbog nacionalističkih ispada na njihovom terenu


Ilustrativna fotografija. Stadion u Podgorici, 7.jul 2019.
Ilustrativna fotografija. Stadion u Podgorici, 7.jul 2019.

Disciplinska komisija Fudbalskog saveza Crne Gore (FSCG) je 1. novembra pokrenula disciplinski postupak protiv FK Petrovac zbog slabe organizacije, nereda i vrijeđanja igrača i zvaničnika FK Jezero po osnovu nacionalne, vjerske i etničke pripadnosti od strane petrovačkih navijača.

Utakmica između ova dva kluba crnogorske lige odigrana je u Petrovcu 29. oktobra.

Plavski klub Jezero dolazi iz grada u kojem je većinsko bošnjačko stanovništvo, dok je Petrovac dio opštine Budva u kojoj je u poslednjih šest godina na vlasti prosrpski Demokratski front.

Policija je saopštila da po nalogu Višeg državnog tužilaštva radi na identifikaciji vinovnika nacionalističkog divljanja na utakmici.

Na video zapisima objavljenim na društvenim mrežama se čuju četničke i nacionalšovinističke pjesme preko razglasa, vrijeđanja na nacionalnoj osnovi i psovanje "Turaka".

Ljekar FK Jezero, Bejto Šahmanović, opisao je na svom Fejbuku i fizičke napade na trenera njihovog kluba uz konstataciju da je "sve bilo pripremljeno", od toga kojom muzikom će se dočekati tim iz Plava, do toga "ko će da ih bije".

"Na kraju prolazi 25-30 momaka onako 'mangupski' pored naše svlačionice, dje ne smiju biti, čekaju da nešto progovorimo da dovrše zadatak. Koliko je bilo neprijatno najbolje govori rječenica jednog od prisutnih: 'Brate, ja sam Srbin cijelog života i cijela moja porodica, ali ovo nije normalno, kao da smo u rat'", navodi Šamanović.

Tek nakon objava na društvenim mrežama, policija je reagovala saopštenjem kasno uveče 31. oktobra, dva dana nakon utakmice.

Obavijestili su Više državno tužilaštvo u Podgorici, čiji je tužilac "naložio da se preduzmu mjere i radnje na identifikaciji lica i da se prikupe obavještenja o navedenom događaju".

Prije toga su, kako kažu u policiji, obavijestili Osnovno državno tužilaštvo u Kotoru, koje je ocijenilo "da se u radnjama lica sa video zapisa ne stiču elementi bića krivičnog djela iz nadležnosti tog tužilaštva".

Uprava FK Jezero je izrazila duboko žaljenje jer su pred početak i tokom fudbalske utakmice sa Petrovcem svjedočili scenama za koje kažu da im nije mjesto na sportskim manifestacijama.

Dodali su da su bili i ostali primjer da se bez upliva politike i drugog neprimjerenog sadržaja može sportski navijati za svoj klub.

Ovo nije prvi put da se fudbaleri iz Plava suočavaju sa nacionalističkim izgredima od promjene vlasti 2020. godine kada su većinu osvojili prosrpski Demokratski front, Demokrate i građanski pokret URA, a Demokratska partija socijalista, nakon tri decenije prešla u opoziciju.

U Beranama im je prije dvije godine prijećeno na nacionalnoj osnovi, demoliran im je auto, a došlo je i do incidenta na tribinama.


Na dešavanja u Petrovcu reagovali su iz budvanskog ogranka Demokratske partije socijalista, čiji je funkcioner Milan Tičić dešavanja na utakmici ocijenio skandaloznim.

Reakcija policije nije blagovremena i iznuđena je, ocijenili su iz Građanske inicijative "21.Maj".

Oni su ukazali da je reakcija uslijedila tek nakon reakcija javnosti i njihove najave da će podnijeti krivične prijave zbog izazivanja nacionalne, rasne i vjerske mržnje na utakmici.

Stadion FK Petrovac je suspendovan do Odluke Disciplinske komisije Fudbalskog saveza Crne Gore (FSCG).

XS
SM
MD
LG