Ovog vikenda se u Rijeci održava festival provokativnog imena – Festival menstruacije. Želimo raditi na razbijanju menstrualne stigme, kažu organizatorice, a tri dana festivala ispunit će radionice, dokumentarni filmovi, predavanja i druženje.
"Pokrenule smo 'Festival menstruacije' jer smo ustanovile da još uvijek postoji velika tabuizacija i stigmatizacija menstruacije, a da je edukacija o menstruaciji kroz obrazovni sustav nedovoljna i neujednačena", kaže za Radio slobodna Europa (RSE) o festivalu izvršna koordinatorica Udruge PaRiter Marija Trcol.
Ona dodaje kako je ideja festivala da "tematizira ono o čemu se javno ne govori mnogo, obavijeno je predrasudama, neznanjem i psssst-ovima, ali je ovdje za većinu nas većinu života – menstruaciju".
Istraživanje što ga je 2020. godine provela udruga PaRiter pokazalo je da žene reproduktivne dobi nemaju dovoljno informacija oko same menstruacije i samim time se ta tabuizacija i stigmatizacija pojačavaju.
"Zato smo odlučile kroz ovaj festivalski oblik pružiti dio informacija i dodatno raditi na detabuizaciji i destigmatizaciji menstruacije", pojašnjava Marija Trcol.
Što će se sve moći naći na Festivalu?
"Osigurale smo sadržaje za razne dobne skupine i za razne spolove, ali nam je bilo važno da ovaj prvi Festival menstruacije bude posvećen prvoj menstruaciji – menarhi", dodaje koproducentica Festivala Petra Čargonja.
"Zato bih posebno istakla radionicu za djevojčice od 9 do 13 godina. To je kreativna radionica šivanja, ali ona zapravo pruža priliku da se i razgovara o prvoj menstruaciji. Istodobno je za njihove roditelje pripremljeno predavanje o važnosti razgovora o prvoj menstruaciji, a postojat će i mogućnost individualnog savjetovanja", nabraja naša sugovornica.
Problemi na radnom mjestu
I odrasle žene imaju problem zbog menstruacije – na radnom mjestu. U PaRiteru upozoravaju da poslodavci i nemaju dovoljno razumijevanja za svoje zaposlenice.
"Velik dio žena na poslu nema tople vode i pristup WC-u, na primjer radnice u dućanima u trgovačkim centrima koje ne smiju zatvoriti dućan, a same su u smjeni. U Španjolskoj žene imaju pravo na slobodne dane na poslu za vrijeme menstruacije, dok kod nas mnogima nisu dovoljno dostupne ni ginekološke usluge u primarnoj zdravstvenoj zaštiti", upozorava Marija Trcol.
U tri dana Festivala bit će tu, uz ostalo, predstavljanje istraživanja i prikazivanje dokumentarnog filma o menstrualnom siromaštvu, te radionica za srednjoškolke i radionica o emocionalnim procesima tijekom menstrualnog ciklusa.
Festival se zatvara u nedjelju navečer sa Bloody Mary Party u dvorištu Galerije Studentskog kulturnog centra u Rijeci.
Smanjiti PDV na menstrualne potrepštine
Jedna od tema na Festivalu bit će i ponovljeni zahtjev da se stopa PDV-a na higijenske potrepštine smanji sa postojećih 13 na 5 posto, što je bio prijedlog oporbe, kojeg je vladajući HDZ u Saboru odbio.
"I dalje ćemo zagovarati smanjenje PDV-a na higijenske potrepštine. Važna je poruka da je menstruacija datost. Mi je nismo birale, ne možemo je ignorirati i nije u redu da plaćamo PDV na nešto bez čega ne možemo", kaže Marija Trcol.
Žena u Hrvatskoj na osnovne menstrualne potrepštine troši između 6 do 7,5 eura mjesečno u što nisu uračunate tablete za bolove. Međutim, prema njezinim procjenama, oko pet posto žena u Hrvatskoj ne može si priuštiti ni najosnovnije higijenske potrepštine za menstruaciju nego se snalaze s krpama, gazom, toaletnim papirom...
Interes za događanja na Festivalu je vrlo velik, kažu organizatorice.
"Sve naše radionice su sa ograničenim brojem polaznika i sve su popunjene prije roka, tako da smo tu vrlo zadovoljne, a što se tiče otvorenih zbivanja, nadamo se dobrom odazivu i vidimo da dovoljan broj entuzijasta na društvenim mrežama komentira naš Festival i prepoznaje njegovu važnost", uvjerena je Petra Čargonja.
Organizator Festivala je PaRiter, udruga za ljudska prava i građansku participaciju iz Rijeke, koja velik naglasak u aktivnostima stavlja upravo na ženska prava, a sredstva za održanje festivala osigurao je u cjelini globalni feministički fond "Frida", kaže Petra Čargonja.
"Taj fond podupire mlade feministkinje u njihovim projektima da bi se razvile i da bi u svojim manje razvijenim sredinama mogle pružati neke sadržaje", pojašnjava naša sugovornica.
Festival menstruacije održava se na više lokacija u Rijeci od petka 21. do nedjelje 23. ožujka.