Dostupni linkovi

Delegacija EU u BiH: Napravljen napredak u ispunjavanju 14 ključnih prioriteta


Radnici stavljaju zastavu EU na zgradu u glavnoj ulici u Sarajevu, 16. decembar 2022.
Radnici stavljaju zastavu EU na zgradu u glavnoj ulici u Sarajevu, 16. decembar 2022.

Delegacija Evropske unije(EU) u Bosni i Hercegovini(BiH) oglasila se nakon što je Dom naroda Parlamenta BiH u srijedu 30. augusta usvojio pet zakona vezanih za evropski put Bosne i Hercegovine.

"Otkako su se stranački čelnici sastali 22. augusta, postignut je napredak u ispunjavanju 14 ključnih prioriteta Evropske unije. Zakoni usvojeni danas u Domu naroda znak su da se napori pojačavaju i da je napredak moguć s političkom voljom. Pozivamo da se zamah održi, posebno u pogledu vladavine prava i borbe protiv korupcije", poručila je Delegacija EU.

Dom naroda Parlamenta Bosne i Hercegovine (BiH) usvojio je 30. avgusta finalno dva važna zakona iz takozvanog evropskog paketa, o slobodi pristupa informacijama i ombudsmanu za ljudska prava.

Treći bitan zakon iz tog paketa, o izmjenama zakona o državnom regulatoru za pravosuđe, Visokom sudskom i tužilačkom vijeću BiH (VSTV), usvojen je u prvom čitanju, a finalno izjašnjavanje ostavljeno je za 6. septembar do kada se mogu podnositi amandmani.

Uz ova tri, kao naredne važne akte za evropske integracije, Dom naroda usvojio je izmjene zakona o strancima, te zakon o vinima.

Izmjene Zakona o VSTV-u, čije je finalno usvajanje preostalo, su među ključnim prioritetima iz Mišljenja (avis) Evropske komisije, kako bi se osigurao integritet bh. pravosudnog sistema.

U Mišljenju se insistira da se pravosudni sistem BiH riješi sukoba interesa, da se osigura integritet nosilaca pravosudnih funkcija i transparentnost u radu.

Najviše primjedbi na izmjene Zakona su imali zastupnici iz opozicione Stranke demokratske akcije (SDA), ocjenjujući da odredbe zakona, kao ni amandmani, nisu u skladu s onim što od ovog zakona očekuje EU.

Mišljenje o predloženim amandmanima na Zakon o VSTV-u dala je i Organizacija za evropsku sigurnost i saradnju (OSCE) u BiH, ističući kako je za bosanskohercegovačke vlasti ključno da u potpunosti poštuju osnovne demokratske principe i principe vladavine prava, što podrazumijeva inkluzivnost, transparentnost i učešće.

Na hitno usvajanje ovog zakona pozvalo je početkom juna i Vijeće za implementaciju mira (PIC), navodeći da mora biti ''u potpunosti usklađeno s EU standardima'', naročito u dijelu koji se odnosi na integritet.

Preporučujemo

XS
SM
MD
LG