Poljoprivrednici koji prosvjeduju u Europi uspjeli su dobiti prvi ustupak od Bruxellesa, s obzirom da je EU najavila odgodu regulativa koja je predviđala da se četiri posto obradive zemlje ostavi netaknutom zbog poticanja bioraznolikosti, prenosi Guardian.
Oko 10.000 francuskih poljoprivrednika intenziviralo je prosvjede u srijedu, s najmanje 100 blokada na glavnim cestama diljem Francuske, dok je 18 farmera uhapšeno jer su blokirali promet dok su pokušavali doći do tržnice Rungis, jugoistočno od Pariza.
Belgijski poljoprivrednici pridružili su se prosvjedima na francuskoj granici, a drugi su blokirali pristupne ceste luci Zeebrugge. Španjolski i talijanski poljoprivrednici su također demonstrirali.
Potpredsjednik Europske komisije Maroš Šefčovič opisao je odluku o odgodi regulativa kao "ruku pomoći" poljoprivrednom sektoru u izazovnim vremenima.
Navodeći poplave, šumske požare u Grčkoj, toplinske valove diljem južne Europe i sušu u Španjolskoj, rekao je da je važno saslušati poljoprivrednike i "izbjeći polarizaciju koja otežava svaki razgovor i raspravu".
"Osjećamo da smo obavezni djelovati pod ovim pritiskom koji osjeća poljoprivredna zajednica", rekao je.
"Imali smo brojne ekstremne meteorološke nepogode, suše, poplave u raznim dijelovima Europe i postojao je jasan negativan učinak na proizvodnju i smanjenje prihoda za poljoprivrednike", kaže.
Prema ranije predloženoj regulativi, od poljoprivrednika se tražilo da zadrže četiri posto svoje obradive zemlje na kojoj se neće uzgajati usjevi u nastojanju da se obnovi zdravlje tla i poveća bioraznolikost, koje je također u krizi.
Međutim, prema novim prijedlozima, poljoprivrednici neće biti obavezni izdvajati bilo koji dio zemlje do 2025. godine.
Promjena dolazi usred velikih prosvjeda farmera diljem Europe, u Belgiji je blokirana luka Zeebrugge, a protesti se nastavljaju u Francuskoj i Italiji.
Europski povjerenici u srijedu su predložili ograničavanje uvoza poljoprivrednih proizvoda iz Ukrajine i veću fleksibilnost pravila o neobrađenom zemljištu u pokušaju da se prosvjedima stane u kraj.
Uvoz iz Ukrajine, na koji je Europska unija odustala od kvota i carina od ruske invazije u februaru 2022. i obnovljenih pregovora o sklapanju trgovinskog sporazuma Mercosura sa zemljama Južne Amerike, potaknuo je nezadovoljstvo poljoprivrednika zbog nepoštene konkurencije u šećeru, žitaricama i mesu.