Mađarska je 20. aprila pozvala na "progresivnu" pomoć Evropske unije(EU) zbog kretanja ukrajinskog žita kroz zemlje srednje Evrope čiji farmeri moraju da se takmiče sa jeftinijim uvozom.
Ministar poljoprivrede Ištvan Nagy sastao se sa svojim ukrajinskim kolegom nakon što je Mađarska zabranila uvoz meda i određenih mesnih prerađevina iz Ukrajine, osim žitarica, do 30. juna, čime je pojačan pritisak da se prošire predložene mjere širom EU.
Nagy nije rekao šta znači "progresivna" u smislu pomoći koju Mađarska smatra da je potrebna od EU.
Evropska komisija saopštila je u srijedu da će poduzeti hitne "preventivne mjere" za pšenicu, kukuruz, sjemenke suncokreta i uljanu repicu nakon što su neke centralnoevropske zemlje poduzele jednostrane korake za zabranu uvoza prehrambenih proizvoda iz Ukrajine.
Međutim, Bugarska, Mađarska, Poljska, Rumunija i Slovačka, čiji su ministri u srijedu učestvovali u razgovorima s evropskim komesarom za trgovinu Valdisom Dombrovskisom, žele da lista bude duža, uključujući proizvode poput mlijeka, živine i meda.
Te su zemlje postale tranzitne rute za ukrajinsko žito koje nije moglo da se izvozi kroz crnomorske luke u zemlji zbog invazije Rusije u februaru prošle godine.
To je dovelo do pada lokalnih cijena.
Mađarska zabrana "uključuje ukupno 25 proizvoda, od kojih su najvažniji žitarice, sjemenke uljane repice i suncokreta, brašno, ulje, med i određeni proizvodi od mesa", rekao je šef kabineta premijera Gergely Gulyas na brifingu za novinare, piše Reuters.
Poljski ministar poljoprivrede Robert Telus također je u četvrtak rekao da bi predložena lista EU trebala biti duža.
"Oni su predložili četiri žitarice, nas petoro predlažemo više ovih proizvoda", rekao je Telus tokom brifinga za novinare.
Nagy je u srijedu rekao da će Budimpešta nastaviti da dozvoljava tranzit ukrajinskog žita kroz Mađarsku, osiguravajući odlazak pošiljaka "na kontrolisan način".
Zvaničnik EU rekao je da bi prijedlozi bloka dozvolili ulazak žita u pet zemalja iz Ukrajine samo ako je predviđeno za izvoz u druge članice EU ili u ostatak svijeta. Ova mjera trajala bi do kraja juna.