Dostupni linkovi

Evropski parlament odobrio stroža pravila za izvoz otpada u treće zemlje


Plastične flaše, Mađarska (foto ilustracija)
Plastične flaše, Mađarska (foto ilustracija)

Evropski parlament odobrio je u utorak izmenu procedura i kontrolnih mera za transport otpada, koje predviđaju zabranu izvoza plastičnog otpada u zemlje koje nisu članice Organizacije za ekonomsku saradnju i razvoj (OECD).

Slanje otpada u zemlje izvan OECD će biti zabranjeno u roku od dve i po godine od stupanja na snagu novog zakona, dok će uslovi za izvoz u članice te organizacije biti pooštreni.

Odlaganje otpada u drugoj članici Evropske unije biće dozvoljeno samo u izuzetnim slučajevima.

Razmena informacija o slanju otpada unutar Unije biće digitalizovana i centralizovana, kako bi se poboljšalo izveštavanje i transparentnost, saopštio je Evropski parlament.

Nova uredba predviđa i osnivanje posebne grupe radi unapređenja saradnje članica Unije da bi se sprečio i otkrio nelegalni transport otpada.

Poslanici Evropskog parlamenta su glasali za sporazum postignut sa Savetom EU, čiji je cilj efikasnija zaštita životne sredine i ljudskog zdravlja i postizanje ciljeva Evropske unije u oblasti cirkularne ekonomije i zagađenja.

Evropska unija je 2020. godine izvezla 32,7 miliona tona otpada, što čini oko 16 odsto globalne trgovine otpadom.

Dodatnih 67 miliona tona otpada se svake godine transportuje među zemljama Unije.

Izvestiteljka Evropskog parlamenta Pernil Vajs (Pernille Weiss) izjavila je da će Evropska unija konačno preuzeti odgovornost za svoj plastični otpad zabranom njegovog izvoza u zemlje koje nisu članice OECD i da će izmenjena pravila osigurati da se otpadom iz EU adekvatno upravlja bez obzira gde se šalje.

"Otpad je resurs kada se njim pravilno upravlja, ali ni u kom slučaju ne bi trebalo da nanosi štetu životnoj sredini ili ljudskom zdravlju", rekla je Vajs.

Posle usvajanja u Evropskom parlamentu, novi zakon treba da usvoji Savet EU pre nego što bude objavljen u Službenom listu Unije.

XS
SM
MD
LG